1. Toyen, Cirkus, 1925, olej na plátně, 79.557.000 Kč (Adolf Loos Apartment and Gallery 18.4. 2021), Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery
2. Toyen, Serenáda, 1924–1925, olej na plátně, 49.005.000 Kč (Adolf Loos Apartment and Gallery 27.11. 2021), Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery
3. Toyen, Noční slavnost (Ohňostroj), 1929, olej na plátně, 36.480.000 Kč (Galerie Kodl 30.5. 2021), Foto: Artplus
4. Emil Filla, Hlava starého muže, 1914, olej na plátně, 32.400.000 Kč (Galerie Kodl 28.11. 2021), Foto: Artplus
6. Jan Preisler, Tři dívky v lese, 1906, olej na plátně, 29.040.000 Kč (Adolf Loos Apartment and Gallery 18.4. 2021), Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery
7. František Kupka, Koupání, 1904, olej na plátně, 25.200.000 Kč (Galerie Kodl 30.5. 2021), Foto: Artplus
8. Emil Filla, Zápas, 1938, olej a tempera na dřevěné desce, 19.440.000 Kč (Galerie Kodl 28.11. 2021) , Foto: Artplus
V uplynulém roce, tedy v roce 2021, padla celá řada autorských a světových rekordů na tuzemském aukčním trhu.
V uplynulém roce, tedy v roce 2021, padla celá řada autorských a světových rekordů na tuzemském aukčním trhu. Vítězem se v tomto ohledu stala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, která se zasloužila o řadu světových autorských rekordů a také prodala nejdražší obraz v roce 2021. O další rekordy se zasloužily Galerie Kodl a společnost 1. Art Consulting Brno CZ.
Ve své exkluzivní dubnové aukci společnost Adolf Loos Apartment and Gallery dražila obraz malířky Toyen s názvem Cirkus z roku 1925. Malířka obraz poprvé vystavila v roce 1925 na proslulé světové výstavě L´art d´aujourd´hui (Umění dneška) v Paříži. Tvorba Toyen z tohoto tvůrčího období je mezi sběrateli a investory velmi vyhledávaná, což potvrdil i samotný aukční výsledek. Společnost obraz vydražila za rekordních 79.557.000 Kč. Jedná se tak o nový světový aukční rekord Toyen. Další rekord v této aukci padl za exkluzivní olej od Jana Preislera Tři ženy v lese z roku 1906. Dnes již ikonická malba symbolismu pocházela ze sbírky sběratele, mecenáše umění a přítele Jana Preislera Bohuslava Duška. Tento exkluzivní olej se vydražil za rekordních 29.040.000 Kč a jedná se tak o světový rekord tohoto malíře.
V listopadové aukci, která se konala poprvé ve výstavní síni Expo 58 ART v Letenských sadech, společnost Adolf Loos Apartment and Gallery potvrdila své postavení na českém aukčním trhu a opět zde padaly aukční rekordy. Společnost vydražila obrazy světoznámé malířky Toyen s názvem Serenáda a Dýchání spánku za rekordní částky. Obraz Serenáda pochází z autorčina vzácného a sběratelsky velmi ceněného tvůrčího období. Toyen obraz vytvořila v letech 1924–1925, přičemž obrazy z tohoto jejího „naivistického“ období jsou na trhu velmi vzácné. Samotný znalec díla Toyen, PhDr. Karel Srp, komentoval objev tohoto významného, až dosud veřejnosti neznámého díla, které bylo naposledy představeno na výstavě v roce 1926 v Paříži, slovy: „Jedná se o vůbec největší objev letošního roku...“ Tento vzácný olej se vydražil za rekordních 49.005.000 Kč. Jedná se o nejdráže prodané dílo Toyen z jejího „naivistického“ období. Druhým významným dílem Toyenv listopadové aukci bylo plátno Dýchání spánku. Tento obraz vytvořila malířka v roce 1958, tedy v době, kdy se již plně aklimatizovala v Paříži. Zajímavá je i samotná provenience tohoto obrazu. Dílo pochází ze sbírky světově významné surrealistické malířky, sochařky, návrhářky a básnířky Meret Oppenheim. Obraz byl vydražen za 18.150.000 Kč, u tohoto oleje rovněž padl světový aukční rekord malířky. Stal se totiž nejdráže prodaným dílem z poválečného období této autorky.
Celkový obrat společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery včetně aukční provize v rámci obrazů umístěných v žebříčku TOP 10 za rok 2021 činí částku 175.752.000 Kč. Společnosti patří hned dvě první místa v žebříčku TOP 10 nejdráže prodaných obrazů v České republice za rok 2021. Žebříček doplnila svými aukčními prodeji Galerie Kodl s obratem včetně aukční provize za položky umístěné v rámci žebříčku obrazů TOP 10 za rok 2021 v částce 143.760.000 Kč. Nejdráže prodaným dílem Galerie Kodl za rok 2021 se stal obraz Noční Slavnost (Ohňostroj) od malířky Toyen, jenž se prodal za 36.480.000 Kč. Mimo to se této galerii podařilo za vysoké finanční částky vydražit díla od Emila Filly či Františka Kupky. Žebříček uzavírá společnost 1. Art Consulting Brno CZ, jejímž nejdražším dílem se stalo plátno Metamorfóza od Jindřicha Štyrského, vydražené za částku 17.910.000 Kč. Galerie Kodl vydražila v roce 2021 také soubor (106 ks) ilustrací od Františka Kupky: Člověk a Země, 1904–1905/1907, s dosaženou cenou 51 120 000 Kč. Konvolut prací není možné řadit do žebříčku nejdráže prodaných obrazů, jakožto jedno unikátní umělecké dílo, proto tato položka v žebříčku nefiguruje.
Celkové pořadí nejdráže prodaných obrazů TOP 10 v České republice za rok 2021 (viz. galerie)
Autor:
Redakce Expo58 Art - 4.1. 2022