Články
Vzácný klenot na trhu umění: Mistrovský Portrét Bedřicha Feuersteina od Josefa Šímy odhaluje hloubku a přátelství
Viktorie Kosejková - 24.9.2924
Nejrealističtější portrét Josefa Šímy zobrazuje nejen podobu Bedřicha Feuersteina, ale i jeho duševní rozměr. Tento mimořádný obraz bude poprvé k vidění na předaukční výstavě Adolf Loos Apartment and Gallery.
Antony Gormley se vrací do Prahy: Synergie sochy, poezie a architektury
Karolína Hornychová - 17.9.2024
Britský sochař Antony Gormley, jeden z nejvýznamnějších umělců své generace, se opět vrací do Prahy. Tentokrát však nepřichází sám, ale v doprovodu české architektky a poetky Pavly Melkové. Jejich společná výstava, která se brzy otevře v Galerii Rudolfinum, slibuje jedinečný umělecký zážitek.
Klášterec nad Ohří otevírá svá tajemství: Dny evropského dědictví slibují nezapomenutelný zážitek
Karolína Hornychová - 11.9.2024
Jako každý rok se i letos můžeme těšit na opravdu výjimečné Dny evropského dědictví. Jejich národní slavnostní zahájení se uskuteční v malebném Klášterci nad Ohří, který na několik dní otevře dveře svých nejvýznamnějších památek. Návštěvníky čeká bohatý program plný historie, kultury a zábavy.
Nejstarší jeskynní malba byla nalezena v Indonésii
Viktorie Kosejková - 3.9.2024
Nová datovací technika odhalila, že jeskynní malba na Sulawesi je o šest tisíc let starší než dosavadní rekord.
Mezi životem a smrtí: Bájný divoký hon inspiroval i nejslavnější dílo Petera Nicolaie Arbo
Klára Pokorná, 27. 8. 2024
Putující očistec hříšníků, zuřící vojsko, průvod nemrtvých, čarodějnic či ďáblů, vedený pohanskými i biblickými postavami. Obávaný mystický divoký hon i nástroj římskokatolické církve byl odstrašujícím příkladem pro věřící, ale také předzvěstí smrti, moru nebo hrozbou války.
Umění, architektura a veřejný prostor v dialogu: Landscape festival jako inspirující platforma pro budoucnost městské krajiny.
Karolína Hornychová - 26.8.2024
V České republice se každoročně koná festival plný umění ve veřejném prostoru a unikátní architektury s názvem Landscape festival. Festival již po více než dekádu otevírá prostor pro intenzivní dialog o kvalitě městské krajiny a její proměně v českých městech. Pro tento rok se hlavním aktérem stala stavba Nákladového nádraží Žižkov.
V Goethe-Institutu začíná poslední měsíc výstavy Fotoalbum rodiny Kafkových. K vidění jsou nepublikované fotografie o rodině světoznámého spisovatele
Viktorie Kosejková - 20.8.2024
Poznejte život Franze Kafky jinak: Výstava, která končí 20. září, nabízí unikátní pohled na autorovu rodinu.
Abstraktní myšlení, rituál a definice lidstva: umění v Archeoparku Pavlov je odrazem minulosti i vzkazem do budoucna
Klára Pokorná, 13. 8. 2024
Nejen Věstonická Venuše je důkazem toho, že umění není pouhý požitek. Potřeba uměleckého projevu a vnímání si oprávnila své místo už v životech lovců, denně bojujících o přežití. Jedny z nejstarších uměleckých předmětů vznikaly v oblastech Jižní Moravy, předkové zde zanechali důležité vzkazy pro budoucí generace.
Istanbulská Cisterna Basilica a její podzemní vodní plocha se stane unikátním výstavním prostorem pro české skláře
Karolína Hornychová - 6.8.2024
Výstava jedinečných soch z českého křišťálu, zdobeného diamanty, spolu s 6500 let starým dřevem, odkrytém na severu České republiky, proběhne ve vodách Cisterny Basilica. K příležitosti letošního výročí česko-tureckých diplomatických vztahů se v těchto skvostných prostorách představí čeští umělci Vlastimil Beránek a Jaroslav Prošek.
Ředitel aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery, znalec umění Vladimír Lekeš, díky svým kontaktům zprostředkoval významné Kokoschkovo dílo do slavného Leopold Musea ve Vídni. Obraz Pohledu na Prahu z roku 1934 zde obdivují stovky tisíc návštěvníků
Zdena Růžičková - 30.7.2024
Většina významných děl, která se nabízí v aukcích, končí v soukromých sbírkách a diváci tak nemají možnost dílo veřejně vidět. To se ovšem nestalo u slavného Kokoschova obrazu, Praha - Pohled z křížovnického kláštera, které zdobí stálou expozici Leopold Musea ve Vídni jako dlouhodobá zápůjčka.
Od filmového plátna k výtvarnému umění a modernímu designu. Jim Carrey prodává svou sbírku umění
Viktorie Kosejková - 25.7.2024
Herec Jim Carrey, známý ze snímků Truman Show a Věčný svit neposkvrněné mysli, představuje svou sbírku umění a moderního designu na aukci Bonhams L.A.
Dvakrát ukradené mistrovské dílo od Tiziana, nalezené na autobusové zastávce, prodáno za více než 17 milionů liber
Viktorie Kosejková - 18.7. 2024
Tizianův obraz Odpočinek na útěku do Egypta se stal autorovým nejdražším dílem prodaným na aukci.
Úspěšná výstava Michaela Rittsteina se chýlí ke konci. Poslední šance vidět zdarma jeho díla je v neděli 14. července
Viktorie Kosejková - 13.7.2024
Výstava Michaela Rittsteina „Pecka do zdi“ láká mnoho návštěvníků, zájem vrcholil hned první den, kdy vernisáž navštívily stovky lidí. Výstava probíhá již pouze do 14.7.
Galerista Vladimír Lekeš zachránil již druhý architektonický skvost, kterému hrozilo zničení a to nic menšího než samotnou ikonickou budovu Expo 58 v srdci Letenských sadů
Zdena Růžičková - 9.7.2024
V 80. letech zachránil před zničením a zrestauroval slavný apartmán z pera světově proslulého architekta Adolfa Loose, v roce 2021 pak památku Unesco v pražských Letenskéch sadech Expo 58. Jak náročné to bylo a co ho k obnově pohánělo? Zeptali jsme se.
Největší portrétista své doby vystavuje prostřednictvím uznávaného filmového dokumentu - John Singer Sargent: Móda a půvab míří v září do českých kin
Eszter Srna - 2.7.2024
Co bylo na Sargentových portrétech tak pozoruhodné? Díky rozhovorům s kurátory, současnými návrháři a dalšími odborníky, zkoumá dokument z dílny "Exhibition on Screen" (Umění v kině), jak Sargentova unikátní práce ovlivnila moderní umění, kulturu a módu.
Vila Tugendhat připravuje unikátní projekt - výstavu umělkyň z výtvarné školy Bauhaus
Zdena Růžičková - 27.6.2024
Brněnská funkcionalistická vila Tugendhat, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, vytvořená německým architektem Ludwigem Miese van der Rohe, který v letech 1930–1933 působil jako poslední ředitel výtvarné školy Bauhaus, představí výstavu nazvanou „Starting at Zero“ (Začínat od nuly).
Téměř zapomenuté dílo světově proslulého architekta Jana Kaplického je opět po 20 letech vystaveno v Praze
Zdena Růžičková - 20.6.2024
Jan Kaplický byl vizionář a architekt světového významu, na pražském Bastionu je nyní k vidění jeho devítimetrový artefakt Acquae, který byl téměř dvě dekády zapomenut v trávě u italského Comského jezera.
Historické top 10 českých aukcí: Druhé dílo přes sto milionů
REDAKCE ART+, 4. 6. 2024
Jako druhý obraz v historii českých aukcí překonal hranici sto milionů korun olej Početí/ Danae od Františka Kupky. S cenou 126,5 milionu korun se stal nejdražším obrazem tuzemského trhu a také nejdražším Kupkovým dílem prodaným na českých aukcích.