Články

Vincent van Gogh, Hvězdná noc, 1889. Zdroj: MoMA, New York

Z hvězdné noci na pšeničné pole: Van Goghův nejtemnější symbol

Eszter Srna - 19.2. 2024

Vincent van Gogh, známý svými slunečnicemi, byl také přitahován k dalšímu opakujícímu se symbolu – jednomu, který mu dával sílu v jeho nejtemnějších chvílích píše historik umění Matthew Wilson.

Pohled na celou sklepní místnost. Zdroj: Francesco Fantani

Tajná místnost ve Florencii plná Michelangelových skic se otevřela veřejnosti

Viktorie Kosejková - 12.2.2024

Kresby uhlem na stěnách byly objevené ve sklepě pod Medicejskou kaplí ve Florencii. Odborníci se shodují na tom, že náčrty jsou s velkou pravděpodobností dílem slavného renesančního umělce.

Kde má umění hranice? Kontroverzní dílo budící odpor ukazuje, že smrt je dnes pro mnohé nepřijatelné téma

Klára Pokorná - 6. 2. 2024

Umělkyně Margarita Ivy našla zemřelou kočku, které se nedostalo poslední služby. Zalila ji do pryskyřice a pod názvem Ukolébavka se tak ocitla v galerii jako předmět umění.

Baťa pomocí své kanceláře strategicky umístěné ve výtahové šachtě kontroloval zaměstnance a promlouval k nim prostřednictvím rozhlasu

Klára Pokorná - 1. 2. 2024

Druhá nejvyšší budova Evropy v roce 1938 ve Zlíně z dílny architekta Vladimíra Karfíka byla postavena do dvou let. „Jednadvacítka“ tvořila architektonický skvost své doby a dnes oslavila již 85 let.

Marc Chagall, L'homme en prière (Modlící se muž), 1971. Zdroj: Parquet of Namu/Reuters

Nález zmizelého Picassa a Chagalla v Antverpách: Úspěšná akce belgické policie

Viktorie Kosejková - 25.1.2024

Belgičtí vyšetřovatelé objevili ukradená díla Picassa a Chagalla v antverpském sklepení po 14 letech od krádeže v Izraeli.

Images of a Woman, The Beatles, 1966. Zdroj: Christie‘s

Unikátní obraz namalovaný všemi členy Beatles: Rarita v Christie's

Viktorie Kosejková - 19.1.2024

Společné dílo vytvořené Beatles v japonském hotelu, se stává raritou na aukci s odhadovanou cenou 400 000 až 600 000 dolarů.

Rittsteinova díla jsou groteskní kritikou soudobé společnosti

Klára Pokorná - 16. 1. 2024

Mladého malíře přesvědčovali, že postrádá talent, a pro své výstřední chování byl dokonce téměř vyloučen ze školy. Dnes jsou jeho díla veřejně obdivována a jsou součástí tuzemských i světových významných sbírek. 

Vizualizace českého pavilonu. Zdroj: Apropos Architects

Expo 2025 – Český pavilon klade velký důraz na tradici sklářství a tvoří alegorii naplněné životní cesty

Viktorie Kosejková - 11.1.2024

Světová výstava se bude konat od 13. dubna do 13. října 2025 a jejím hlavním tématem je „vytváření budoucí společnosti pro naše životy“.

Petr Brandl, Vlastní podobizna zvaná Lobkovická, foto: Národní galerie Praha

Petr Brandl ve Valdštejnské jízdárně v Praze

Julie Jakl - 3.1.2024

Milovníci vrcholného baroka mohou navštívit výstavu jednoho z hlavních představitelů tohoto stylu. A mají se na co těšit.

Jean Albert Gorin, Kompozice č. 3 vycházející z rovnostranného trojúhelníku, 1926, email na plátně. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Český aukční trh v roce 2023: Březnová výběrová aukce Adolf Loos Apartment and Gallery byla nejúspěšnější aukcí v dějinách České republiky

Viktorie Kosejková - 19.12.2023

 Z nabízených 52 položek bylo prodáno 50 položek za rekordní sumu 149 000 000 Kč při průměrné ceně prodané položky 2 980 000 Kč, což je nejobjektivnější ukazatel úspěšnosti aukční síně.

Film Caravaggiův stín, zdroj: kinodukla.cz

Caravaggiův stín: Umělecký příběh na plátně

Eszter Srna - 15.12.2023

Včera, 14. prosince 2023, měl premiéru film s názvem Caravaggiův stín, který přináší divákům pohled do života a uměleckého díla slavného barokního malíře Caravaggia. Film v režii Michelle Placida představuje umělecký portrét Caravaggia a jeho kontroverzního života, jehož dílo ovlivnilo celé generace umělců.

Viniční sklepy, foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Ožije skrytý pražský klenot, unikátní Viniční sklepy z pol. 16. století, pod terasou Expo 58, který dosud nikdo z veřejnosti neviděl?

Zdena Růžičková - 13.12.2023

Viniční sklepy s křížovou klenbou označil Národní památkový ústav za vůbec nejstarší pražské sklepy na víno, které jsou chráněné jako kulturní památka České republiky. Jestli se Pražané dočkají zpřístupnění tohoto významného místa není bohužel vůbec jisté.

Úryvek z filmu Jagna. Zdroj: The Peasants movie

Když se film setká s olejomalbou. Bude filmové drama Jagna vyznamenáno Oscarem za nejlepší animovaný film?

Viktorie Kosejková - 5.12.2023

Film, který odkazuje na čtyřdílný epos Władysława Reymonta, plynule kombinuje olejomalbu, živou akci, CGI a 2D animaci, což divákům přináší dynamický a zcela originální vizuální zážitek.

Budova A. Masarykova nádraží. Zdroj: Penta Real Estate

Moderní proměna Masarykova nádraží: Architektonický skvost Zahy Hadid vdechl této lokalitě nový život

Eszter Srna - 1.12.2023

Vize moderního urbanismu se stává skutečností díky Zaze Hadid. Slavná britsko-irácká architektka a designérka zanechala nezaměnitelnou stopu ve světě moderní architektury svou kreativitou a inovativním přístupem. Jedním z jejích posledních významných projektů je proměna Masarykova nádraží. Praha tak získává stavbu špičkových světových parametrů, a to jak z hlediska kvalitní architektury, technického provedení, tak z hlediska udržitelnosti.

Březnová výběrová aukce Adolf Loos Apartment nad Gallery byla nejúspěšnější aukcí v dějinách České republiky, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Český aukční trh v roce 2023: Březnová výběrová aukce Adolf Loos Apartment nad Gallery byla nejúspěšnější aukcí v dějinách České republiky

Zdena Růžičková - 28.11. 2023

Březnová výběrová aukce Adolf Loos Apartment nad Gallery byla nejúspěšnější aukcí v dějinách České republiky. Z nabízených 52 položek bylo prodáno 50 položek za rekordní sumu 149 000 000 Kč při průměrné ceně prodané položky 2 980 000 Kč, což je nejobjektivnější ukazatel úspěšnosti aukční síně. 

Chagall Marc, Maternité sur fond bleu (Mateřství na modrém pozadí),1976, olej, tempera a tuš na plátně. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Podzimní výběrová aukce v Expo 58 ART: Světové aukční rekordy a fantastické ceny uměleckých skvostů

Viktorie Kosejková - 24.11.2023

Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery opět potvrdila svou vedoucí pozici na českém aukčním trhu při nedělní výběrové aukci 12. listopadu 2023.

Pohled do expozice české a slovenské architektury v Jízdárně Pražského hradu, zdroj: Architecture Week

Tip na výstavu: Česká a Slovenská architektura v Jízdárně Pražského hradu

Julie Jakl - 17.11.2023

Od 10. října do 30. listopadu je možné navštívit nejrozsáhlejší retrospektivní výstavu české a slovenské architektury v Jízdárně Pražského hradu. Vstup pro veřejnost je zcela zdarma.

Emil Filla, Zátiší s ovocem a rybou, 37,5 x 45 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Kubistické zátiší českého malíře vystaveno v pavilonu EXPO 58 ART

Julie Jakl - 11.11.2023

Významný představitel českého kubismu Emil Filla a jeho zajímavá pastózní zátiší. Jedno z nich si návštěvníci mohou prohlédnout na předaukční výstavě v Expo 58 ART.

Joža Uprka. Zdroj: Galerie Joži Uprky.

Joža Uprka, nejznámější malíř moravského Slovácka, ve svých dílech dokumentoval téměř zapomenutý folklor jižní Moravy

Viktorie Kosejková - 8.11.2023

Uprka se proslavil především svým osobitým podáním moravského venkova a jeho tradic. Historizující malba s prvky impresionismu zachycuje náměty z Moravského Slovácka, malířova rodného kraje, který ho celoživotně ovlivňoval.

Jan Bauch, Sirény, olej na plátně, 79 x 69,5 cm. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Tvorba a život Jana Baucha, významného malíře se srdcem sochaře

Viktorie Kosejková - 3.11.2023

Významný český malíř zaujímá speciální postavení v rozličné paletě českého umění. Jako jeden z mála moderních umělců měl to štěstí a prožil dlouhý tvůrčí život téměř přes celé dvacáté století.

Stránky

Dospěl jsem k následujícímu poznání a daroval je světu: Evoluce kultury je totéž co odstranění ornamentu z předmětu denní potřeby. Myslel jsem, že tím světu přinesu novou radost, ten mi však za to nepoděkoval. Lidé byli smutní a věšeli hlavu. Tížilo je poznání, že nelze vytvořit žádný nový ornament.

Adolf Loos

Co má dělat opravdu moderní architekt? Má stavět domy, v nichž veškerý nábytek, který není mobilní, zmizí ve stěnách.

Adolf Loos

Díky Adolfu Loosovi se zrodila v zásadních aspektech novější, vyšší idea prostoru: svobodné uvažování o prostoru, plánování místností, které nejsou vázány žádným průběžným poschodím, kompozice spojující vzájemně související prostory do jednoho harmonického, nedílného celku a do prostorově ekonomického útvaru.

Heinrich Kulka