Články

Hrůza i krása v jednom svazku: Josef Váchal a Christian Heinrich Spiess

David Růžička - 21. 5. 2024

Kniha, propojující dvě výrazné osobnosti, nekonformního malíře a grafika 20. století, Josefa Váchala, se spisovatelem z období romantismu, Christianem Heinrichem Spiessem, potěšila čtenáře i milovníky výtvarného umění na přelomu loňského a letošního roku. Unikátní reprint Váchalovy knihy o Spiessovi, opatřený mnoha ilustracemi, převodem tištěného textu a odbornými komentáři, vydalo nakladatelství Malvern ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví.

Skvostná díla Jana Gemrota zavanou hvězdný prach do jeho dlouho očekávané nové autorské výstavy

Klára Pokorná 13. 5. 2024

Život a smrt. Přerod a proměna. Vesmír, v němž se planeta Země vychýlila ze své oběžné dráhy kolem Slunce a vše se vymyká řádu. Postapokalyptické představy na plátnech umělce Gemrota rozšiřují obzory našeho vnímání a zvou nás k pocítění dosud neprožitého a nemyšleného. Nová nevšední výstava Jana Gemrota Vás ohromí!

Dražba Kupkova díla, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Padl nový český aukční rekord: Kupkův olej se prodal za 126,5 milionů korun!

Zdena Růžičková - 22.4.2024

Olej Početí/ Danae od Františka Kupky překonal hranici sto milionů korun. S výslednou cenou 126,5 milionu korun se stal nejdražším obrazem všech dob vydraženým v České republice a zároveň nejdražším Kupkovým dílem prodaným v českých aukcích.

Plážová scéna s hvězdicemi (1995), Fondation Beyeler, Riehen. Zdroj: Albertina

Roy Lichtenstein nezestárl ani po sto letech!

David Růžička - 15.4.2024

Velkoformátkové motivy z komiksů. Malby, grafiky i sochy. Roy Lichtenstein se stal pop-artovou ikonou světového formátu. Unikátní soubor umělcova díla je aktuálně k vidění ve Vídni.

Paysage bleu lumière 1 (Modrá krajina – světlo 1), 1960, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Významná kolekce slavného česko-francouzského malíře Josefa Šímy je součástí výstavy výběrové aukce umění v Letenských sadech

Julie Jakl - 5.4.2024

Návštěvníci mají unikátní možnost vidět sbírku významného francouzského sběratele, kterou vytvářel celých čtyřicet let. Pojďme si přiblížit tyto špičkové oleje a práce na papíře, které reprezentativně představují Šímovu poválečnou tvorbu.

Slévání olova v ateliéru v Salmovské, podzim 1993, Zdroj: Herbert Slavík

Olbram Zoubek se v průběhu let stal jedním z nejvýznamnějších sochařů druhé poloviny 20. století v České republice

Viktorie Kosejková - 29.3.2024

Od 20. března můžou zájemci obdivovat jeho dvě dvoumetrové sochy Kazi a Teta z polychromovaného cementu na předaukční výstavě Adolf Loos Apartment and Gallery v Expo 58 ART.

František Kupka, Danaé (kolem 1930), olej na plátně. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Zlatý déšť boha Dia přesahuje antiku v podobě vrcholného umění: mezi ním je i Kupkovo mistrovské dílo, které aspiruje na nový aukční rekord roku 2024

Klára Pokorná - 21. 3.2024

Krása mystické princezny Danaé díky slavným malířům nikdy nevyhasla. V průběhu staletí dostala od nejslavnějších malířů mnoho tváří. Kupka skryl její sexualitu do podoby stroje na svém plátně Conception / Danae (Početí), které míří do aukce.

Oskar Kokoschka, Polperro, 1939, akvarel na papíře. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Oskar Kokoschka vytvořil nádherný obraz Polperro v nejintenzivnější válečné době

Eszter Srna - 12.3. 2024

Oskar Kokoschka, osobitý tvůrce a umělecký solitér, je jedním z nejvýznamnějších světových umělců 20. století. Jeho životní příběh a tvorba jsou značně poznamenány politickými změnami a peripetiemi doby, ve které žil. Jeho dílo Polperro, které osobně věnoval prezidentu Benešovi, a které maloval v nejtemnějších dobách, je poprvé k vidění v České republice.

Světová hvězda zářila na plátnech Alfonse Muchy. Její portrét má čestné místo na nadcházející pražské aukci. Kdo byla Muchova múza?

Klára Pokorná - 7. 3. 2024

Sarah Bernhardtová byla provokativní hereckou divou své doby. Obdivovalo ji publikum po celém světě a klaněli se jí císaři, králové i car. Plakáty s její nezapomenutelnou tváří dodnes tvoří nejproslulejší část tvorby Alfonse Muchy. 

Sean Ono Lennon na fotografii se svou matkou Yoko Ono v roce 1983. Zdroj: BBC

Umělecká inspirace Yoko Ono: Trauma z dětství za druhé světové války

Eszter Srna - 4.3.2024

V roce 1945 byla Yoko Ono poslána spolu se svými mladšími sourozenci na japonský venkov, aby unikli útokům na velká města během druhé světové války. Její rodné město Tokio bylo bombardováno Spojenými státy, což si vyžádalo až 100 000 obětí. Tehdy bylo Yoko 12 let a ačkoliv pocházela z bohaté rodiny, během války trpěli hladem.

Pohled na nástěnnou malbu. Obloha se táhne přes horní část zdi, po stranách jsou vidět architektonické prvky. Zdroj: Ville d'Aix-en-Provence / Philippe Biolatto

Nový objev nástěnné malby Paula Cézanna v rodinném domě umělce ve Francii

Viktorie Kosejková – 26.2. 2024

Unikátní fragmenty díla byly nalezeny pod tapetami v rodinném domě umělce v Aix-en-Provence ve Francii.

Vincent van Gogh, Hvězdná noc, 1889. Zdroj: MoMA, New York

Z hvězdné noci na pšeničné pole: Van Goghův nejtemnější symbol

Eszter Srna - 19.2. 2024

Vincent van Gogh, známý svými slunečnicemi, byl také přitahován k dalšímu opakujícímu se symbolu – jednomu, který mu dával sílu v jeho nejtemnějších chvílích píše historik umění Matthew Wilson.

Pohled na celou sklepní místnost. Zdroj: Francesco Fantani

Tajná místnost ve Florencii plná Michelangelových skic se otevřela veřejnosti

Viktorie Kosejková - 12.2.2024

Kresby uhlem na stěnách byly objevené ve sklepě pod Medicejskou kaplí ve Florencii. Odborníci se shodují na tom, že náčrty jsou s velkou pravděpodobností dílem slavného renesančního umělce.

Kde má umění hranice? Kontroverzní dílo budící odpor ukazuje, že smrt je dnes pro mnohé nepřijatelné téma

Klára Pokorná - 6. 2. 2024

Umělkyně Margarita Ivy našla zemřelou kočku, které se nedostalo poslední služby. Zalila ji do pryskyřice a pod názvem Ukolébavka se tak ocitla v galerii jako předmět umění.

Baťa pomocí své kanceláře strategicky umístěné ve výtahové šachtě kontroloval zaměstnance a promlouval k nim prostřednictvím rozhlasu

Klára Pokorná - 1. 2. 2024

Druhá nejvyšší budova Evropy v roce 1938 ve Zlíně z dílny architekta Vladimíra Karfíka byla postavena do dvou let. „Jednadvacítka“ tvořila architektonický skvost své doby a dnes oslavila již 85 let.

Marc Chagall, L'homme en prière (Modlící se muž), 1971. Zdroj: Parquet of Namu/Reuters

Nález zmizelého Picassa a Chagalla v Antverpách: Úspěšná akce belgické policie

Viktorie Kosejková - 25.1.2024

Belgičtí vyšetřovatelé objevili ukradená díla Picassa a Chagalla v antverpském sklepení po 14 letech od krádeže v Izraeli.

Images of a Woman, The Beatles, 1966. Zdroj: Christie‘s

Unikátní obraz namalovaný všemi členy Beatles: Rarita v Christie's

Viktorie Kosejková - 19.1.2024

Společné dílo vytvořené Beatles v japonském hotelu, se stává raritou na aukci s odhadovanou cenou 400 000 až 600 000 dolarů.

Rittsteinova díla jsou groteskní kritikou soudobé společnosti

Klára Pokorná - 16. 1. 2024

Mladého malíře přesvědčovali, že postrádá talent, a pro své výstřední chování byl dokonce téměř vyloučen ze školy. Dnes jsou jeho díla veřejně obdivována a jsou součástí tuzemských i světových významných sbírek. 

Vizualizace českého pavilonu. Zdroj: Apropos Architects

Expo 2025 – Český pavilon klade velký důraz na tradici sklářství a tvoří alegorii naplněné životní cesty

Viktorie Kosejková - 11.1.2024

Světová výstava se bude konat od 13. dubna do 13. října 2025 a jejím hlavním tématem je „vytváření budoucí společnosti pro naše životy“.

Petr Brandl, Vlastní podobizna zvaná Lobkovická, foto: Národní galerie Praha

Petr Brandl ve Valdštejnské jízdárně v Praze

Julie Jakl - 3.1.2024

Milovníci vrcholného baroka mohou navštívit výstavu jednoho z hlavních představitelů tohoto stylu. A mají se na co těšit.

Stránky

Co má dělat opravdu moderní architekt? Má stavět domy, v nichž veškerý nábytek, který není mobilní, zmizí ve stěnách.

Adolf Loos

Díky Adolfu Loosovi se zrodila v zásadních aspektech novější, vyšší idea prostoru: svobodné uvažování o prostoru, plánování místností, které nejsou vázány žádným průběžným poschodím, kompozice spojující vzájemně související prostory do jednoho harmonického, nedílného celku a do prostorově ekonomického útvaru.

Heinrich Kulka

Dospěl jsem k následujícímu poznání a daroval je světu: Evoluce kultury je totéž co odstranění ornamentu z předmětu denní potřeby. Myslel jsem, že tím světu přinesu novou radost, ten mi však za to nepoděkoval. Lidé byli smutní a věšeli hlavu. Tížilo je poznání, že nelze vytvořit žádný nový ornament.

Adolf Loos