Úvod

Vincent van Gogh, Hvězdná noc, 1889. Zdroj: MoMA, New York

Z hvězdné noci na pšeničné pole: Van Goghův nejtemnější symbol

Eszter Srna - 19.2. 2024

Vincent van Gogh, známý svými slunečnicemi, byl také přitahován k dalšímu opakujícímu se symbolu – jednomu, který mu dával sílu v jeho nejtemnějších chvílích píše historik umění Matthew Wilson.

Pohled na celou sklepní místnost. Zdroj: Francesco Fantani

Tajná místnost ve Florencii plná Michelangelových skic se otevřela veřejnosti

Viktorie Kosejková - 12.2.2024

Kresby uhlem na stěnách byly objevené ve sklepě pod Medicejskou kaplí ve Florencii. Odborníci se shodují na tom, že náčrty jsou s velkou pravděpodobností dílem slavného renesančního umělce.

Kde má umění hranice? Kontroverzní dílo budící odpor ukazuje, že smrt je dnes pro mnohé nepřijatelné téma

Klára Pokorná - 6. 2. 2024

Umělkyně Margarita Ivy našla zemřelou kočku, které se nedostalo poslední služby. Zalila ji do pryskyřice a pod názvem Ukolébavka se tak ocitla v galerii jako předmět umění.

Baťa pomocí své kanceláře strategicky umístěné ve výtahové šachtě kontroloval zaměstnance a promlouval k nim prostřednictvím rozhlasu

Klára Pokorná - 1. 2. 2024

Druhá nejvyšší budova Evropy v roce 1938 ve Zlíně z dílny architekta Vladimíra Karfíka byla postavena do dvou let. „Jednadvacítka“ tvořila architektonický skvost své doby a dnes oslavila již 85 let.

Marc Chagall, L'homme en prière (Modlící se muž), 1971. Zdroj: Parquet of Namu/Reuters

Nález zmizelého Picassa a Chagalla v Antverpách: Úspěšná akce belgické policie

Viktorie Kosejková - 25.1.2024

Belgičtí vyšetřovatelé objevili ukradená díla Picassa a Chagalla v antverpském sklepení po 14 letech od krádeže v Izraeli.

Images of a Woman, The Beatles, 1966. Zdroj: Christie‘s

Unikátní obraz namalovaný všemi členy Beatles: Rarita v Christie's

Viktorie Kosejková - 19.1.2024

Společné dílo vytvořené Beatles v japonském hotelu, se stává raritou na aukci s odhadovanou cenou 400 000 až 600 000 dolarů.

Co má dělat opravdu moderní architekt? Má stavět domy, v nichž veškerý nábytek, který není mobilní, zmizí ve stěnách.

Adolf Loos

Dospěl jsem k následujícímu poznání a daroval je světu: Evoluce kultury je totéž co odstranění ornamentu z předmětu denní potřeby. Myslel jsem, že tím světu přinesu novou radost, ten mi však za to nepoděkoval. Lidé byli smutní a věšeli hlavu. Tížilo je poznání, že nelze vytvořit žádný nový ornament.

Adolf Loos

Díky Adolfu Loosovi se zrodila v zásadních aspektech novější, vyšší idea prostoru: svobodné uvažování o prostoru, plánování místností, které nejsou vázány žádným průběžným poschodím, kompozice spojující vzájemně související prostory do jednoho harmonického, nedílného celku a do prostorově ekonomického útvaru.

Heinrich Kulka