Úvod

Zahájení festivalu Dvořákova Praha. Zdroj: Petra Hajská, Dvořákova Praha

Klasická hudba pohlcuje Prahu. V pražském Rudolfinu byl včera zahájen mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha

Viktorie Kosejková - 9.9.2023

Praha bude více než dva týdny naplněná krásnou hudbou a mimořádnými kulturními událostmi, které jsou inspirované životním i tvůrčím odkazem jednoho z největších světových hudebních géniů.

Strukturální reliéf, Milan Dobeš, 1969. Zdroj: Milan Dobeš Museum.

Za kulisami tvorby Milana Dobeše: Hlubší pohled do děl vystavených ve výstavní síni Expo 58 ART

Viktorie Kosejková - 31.8.2023

Nahlédněte hlouběji do tvorby Milana Dobeše, čelního představitele evropského op-artu, průkopníka dynamického konstruktivismu a mistra multimediální tvorby, jehož díla jsou začleňována mezi absolutní špičku světového konstruktivismu a kinetismu.

Pohled na budovu Expa 58 v Letenských sadech. Zdroj: Viktorie Kosejková

Galerie a aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery sklízí úspěch za svou unikátní výstavu Milan Dobeš v Expo 58 ART

Viktorie Kosejková - 24.8.2023

Úspěšná výstava obrazů, kinetických objektů, optických reliéfů a grafické tvorby čelního představitele op-artu Milana Dobeše, která láká stále více návštěvníků do výstavní síně Expo 58 ART, je k vidění jen do 17. září.

 Pohled do výstavy. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Mistr geometrické abstrakce Milan Dobeš a jeho dynamický konstruktivismus v Expo 58 ART

Viktorie Kosejková - 18.8.2023

Milan Dobeš rád prozkoumává nové prostorové iluze a jeho práce zahrnuje i monumentální projekty. Jeho tvorba je začleňována mezi absolutní špičku světového konstruktivismu a kinetismu. Do svých děl začleňuje pohyb jako další rozměr, díky kterému vytváří optické iluze.

Návštěva prezidenta republiky Edvarda Beneše dokládá, jakou velkou moc měl nakladatel Vladimír Žikeš po skončení války, zdroj: ikaros

Osud nakladatele Vladimíra Žikeše (1906-1980) a jeho album "Abstrakcí" Františka Kupky z roku 1948

David Bareš - 12.8.2023

Soubor Kupkových abstrakcí působí jako mimozemská šifra z kosmu. Co však pojilo Kupkův osud se životem nakladatele Vladimíra Žikeše?

Adolf Born uprostřed svých děl na výstavě na Pražském hradě, zdroj: Petr Hloušek, Právo

Adolf Born, tvůrce legendárního Macha a Šebestové, je oblíbený díky svým typickým postavičkám plných humoru a groteskního pohledu na svět

Viktorie Kosejková - 5.8.2023

Celkem ilustroval přes 250 knih a realizoval více než 70 animovaných filmů. Letos je možné tvorbu významného českého umělce Adolfa Borna vydražit na Letní aukci v Expo 58 ART.

Díky Adolfu Loosovi se zrodila v zásadních aspektech novější, vyšší idea prostoru: svobodné uvažování o prostoru, plánování místností, které nejsou vázány žádným průběžným poschodím, kompozice spojující vzájemně související prostory do jednoho harmonického, nedílného celku a do prostorově ekonomického útvaru.

Heinrich Kulka

Dospěl jsem k následujícímu poznání a daroval je světu: Evoluce kultury je totéž co odstranění ornamentu z předmětu denní potřeby. Myslel jsem, že tím světu přinesu novou radost, ten mi však za to nepoděkoval. Lidé byli smutní a věšeli hlavu. Tížilo je poznání, že nelze vytvořit žádný nový ornament.

Adolf Loos

Co má dělat opravdu moderní architekt? Má stavět domy, v nichž veškerý nábytek, který není mobilní, zmizí ve stěnách.

Adolf Loos