Caravaggio a rovnou i s palácem!

Caravaggio, Jupiter, Neptun a Pluto, freska, Foto: Alamy Stock PhotoCaravaggio, Jupiter, Neptun a Pluto, freska, Foto: Alamy Stock Photo
Villa Aurora, Foto: Google Arts & CultureVilla Aurora, Foto: Google Arts & Culture
Guercino, Aurora, freska, Foto: Getty ImagesGuercino, Aurora, freska, Foto: Getty Images
Caravaggio, Jupiter, Neptun a Pluto, freska, Foto: Alamy Stock PhotoCaravaggio, Jupiter, Neptun a Pluto, freska, Foto: Alamy Stock Photo
Objevila se jedinečná příležitost vlastnit fresku od italského barokního malíře Caravaggia, má to však jeden malý háček. 
Objevila se jedinečná příležitost vlastnit fresku od italského barokního malíře Caravaggia, má to však jeden malý háček. Zájemce musí zakoupit nejen samotnou fresku, ale celý palác, ve kterém se tento umělecký skvost nachází. 
 
Konktrétně se jedná o římský palác Casino dell` Aurora čili o zbytek rozsáhlé Villy Ludovisi, která byla postavena v 16. století. Jejím objednavatelem byl kardinál Francesco Maria del Monte. Tento církevní hodnostář byl milovníkem umění a mecenášem, rád se obklopoval luxusem a na výzdobu vily si povolal řadu významných umělců. Mimo Caravaggia například malíře Guercina, jenž stejně jako Caravaggio patřil mezi významné umělce začátku 17. století a stejně jako jeho kolega vytvořil pro kardinála fresku, která dokonce dala název celému paláci – Aurora.  Vraťme se ale zpět ke Caravaggiovi, který byl oblíbencem kardinála. Francesco Maria del Monte byl velkým sběratelem tohoto italského malíře, v jeho honosné umělecké sbírce (sbírka del Monte) se nacházela řada stěžejních děl od tohoto umělce. Jednalo se například o obrazy Hráč na loutnuBakchus či Hudebníci. 
Kolem roku 1597 Caravaggio ve vile ozdobil strop kardinálovy pracovny trojící římských bohů, Jupiterem, Neptunem a Plutem. Dílo je do dnešní doby jedinou dochovanou a nám známou freskou od tohoto geniálního umělce. Caravaggio působil v Římě, kde měl své první výrazné úspěchy, dále v Neapoli, na Maltě a na Sicílii. Zpočátku jeho tvorba vycházela z doznívajícího manýrismu, avšak později se stal vůdčí osobností nového výtvarného proudu. Stal se osobností, jež měla enormní vliv na formování nového barokního směru. Caravaggio byl oslavován pro svou dokonalou malířskou techniku šerosvitu a temnosvitu. Dalším jeho přínosem bylo realistické zobrazování postav, pro mytologické a biblické výjevy používal jako předobraz obyčejné lidi, a to často ze svého okolí. Caravaggio zemřel předčasně v roce 1610 v pouhých 39 letech. Nicméně Caravaggio měl řadu následovníků a obdivovatelů (tzv. caravaggisté) a tak jeho odkaz žil dále. Avšak to mělo i svá úskalí, řada obrazů jeho následovníků je totiž těžko rozpoznatelná od originálů. 
 
Samotná díla jednoho z nejoceňovanějších italských umělců z 16. až 17 století jsou na trhu extrémně raritní.
 
Aukční prodej paláce se uskuteční v lednu roku 2022. Vyvolávací cena je stanovena na 353 milionů euro, přičemž dle znalců je hodnota této exkluzivní nemovitosti okolo půl miliardy eur.  Bude jistě zajímavé sledovat, jak tato vskutku neobvyklá aukce dopadne.

 

Autor: 
Andrea Otevřelová - 18.11. 2021