Česká graffiti legenda opět na scéně!

Michal Škapa, Květina, kombinovaná technika, 2019, Foto: Galerie Václava Špály Michal Škapa, Květina, kombinovaná technika, 2019, Foto: Galerie Václava Špály
Michal Škapa, Acme, akryl na plátně a neonové trubice, 2020, Foto: Galerie Václava Špály Michal Škapa, Acme, akryl na plátně a neonové trubice, 2020, Foto: Galerie Václava Špály
Michal Škapa, Neviditelný, airbrush a akryl na plátně, 2020, Foto: Galerie Václava Špály Michal Škapa, Neviditelný, airbrush a akryl na plátně, 2020, Foto: Galerie Václava Špály
Galerie Václava Špály v Praze si pro veřejnost a milovníky umění na podzim připravila novou výstavu.
Galerie Václava Špály v Praze si pro veřejnost a milovníky umění na podzim připravila novou výstavu. Tentokrát zde bude vystavovat současný český umělec Michal Škapa/Tron, jenž na sebe upozornil díky své tvorbě, která má kořeny v graffiti art a street art. Výstava bude zahájena vernisáží, která se bude konat 8.září 2021 od 18:00 hodin. Samotná výstava pak potrvá od 9.září do 17.října 2021 a ponese název T2B. Tento poněkud skromný název skrývá mnohem více než jen 2 písmena a 1 číslici. Název výstavy pochází se slangu graffiti writerů, čili z prostředí, které je umělci velmi blízké. T2B je zkratka Top To Bottom, což ve světě writerů označuje odshora dolů posprejovaný železniční vagon. Názvem výstavy se poukazuje na prostředí, ze kterého umělec vzešel. 
 
Jak již bylo výše řečeno, Michal Škapa se prvotně věnoval tvorbě ve veřejném prostoru v podobě graffiti, konkrétně se na české graffiti scéně začal objevovat od 90. let a záhy se zařadil mezi vůdčí osobnosti této výtvarné sféry. Vystřídal několik přezdívek od 2Rock přes Key až po Tron. Mimo tuto ilegální tvorbu se věnoval i grafické činnosti. Následně se začal věnovat ateliérové tvorbě, ve které se nevzdal svého původního výtvarného přednesu a dodnes si zachoval autenticitu své tvorby z veřejného prostoru. Právě tato ateliérová tvorba bude na nadcházející pražské výstavě vystavena. Svou ateliérovou tvorbou se Michal Škapa prezentoval na řadě souborných a sólových výstav v České republice i v zahraničí, což svědčí o kvalitě jeho díla a zájmu veřejnosti o jeho tvorbu, například v roce 2010 reprezentoval Českou republiku na EXPU v Šanghaji. Jeho zatím největší sólová výstava s názvem Babylon se uskutečnila v roce 2018 ve vile Pellé v Praze.
 
Ve svém díle využívá Škapa různá výtvarná média a formáty. Vytváří nástěnné malby, abstrakce akrylových rukopisů, figurální kompozice airbusu, site specific instalace a prostorové objekty. Co se týče motivů, jsou pro Škapu důležitá dvě témata. Tím prvním je město a urbanistická krajina, druhým jeho velkým tématem je písmo, respektive práce s písmem. 
 
Cílem připravované výstavy je snaha ovládnout veškeré dimenze Galerie Václava Špály. Pořadatelé avizují, že instalace této výstavy bude pozvolna prorůstat všemi patry galerie a bude působit jako jeden celek. Michal Škapa na výstavě představí své předmětové konstrukce, projekce, objekty, světelné instalace z neonových trubek, to vše pak bude doplněno malbou. 
 
Dle dostupných informací se tato nacházející výstava jeví velice slibně, přičemž za pozornost bude stát nejen dílo Michala Škapy, ale i samotná originální instalace výstavy. 
Autor: 
Andrea Otevřelová - 7.9.2021