Díla malířky Heleny Salichové k vidění v Ostravě pospolu s pracemi jejího profesora Maxe Švabinského

Foto z vernisáže výstavy Profesor a žačka (2025), zdroj: Ostrava InfoFoto z vernisáže výstavy Profesor a žačka (2025), zdroj: Ostrava Info
Snímek z výstavy Profesor a žačka, Sibyly 1941 (2025), foto: ČTKSnímek z výstavy Profesor a žačka, Sibyly 1941 (2025), foto: ČTK
Foto díla Heleny Salichové, Autoportrét s kočkou (2025), foto: ČTKFoto díla Heleny Salichové, Autoportrét s kočkou (2025), foto: ČTK

Helena Salichová byla první slezskou studentkou pražské Akademie výtvarných umění a žačka Maxe Švabinského, významného českého malíře a grafika 20. století. Jejich společnou výstavu s názvem „Profesor a žačka“ uvedla Galerie Gong v Ostravě.

Akademická malířka, spisovatelka a sběratelka lidových písní, ústní lidové slovesnosti i lidových krojů Helena Salichová byla významnou osobností uměleckého života na Ostravsku. Již od mala ji fascinoval folklór její rodné krajiny, Slezska, a možná i proto se po studium Akademie výtvarných umění v Praze rozhodla vrátit zpátky do této malebné oblasti. Zde pak tvořila po zbytek života.

Ve svých dílech odráží běžný chod života ve válečné a poválečné době. Historie Slezska je pro ni též velkým tématem. Věnovala se malířství, grafice, ilustrátorské práci, ale také etnografii. Ve své sběratelské činnosti se snažila zachránit všechno to, co vlivem stále se rozvíjejícího průmyslu postupně mizelo. Konkrétněji to byly slezské kroje, výšivky, písně a pohádky, které následně ilustrovala. Vytvořila si tak zcela specifický okruh výtvarného zájmu, který ji odlišoval od jiných autorů. Ve svých dílech apelovala především na sociální a morální aspekty. Zobrazovala především figury, krajiny, portréty a květinová zátiší.

Na společné výstavě s jejím profesorem z pražské AVU jsou pozoruhodné především různé pohledy autorů na roli žen ve společnosti. Srovnáním figurálních výjevů a portrétů autorů lze vypozorovat, že Švabinský vnímá ženu především jako ztělesnění půvabu a krásy, jeho výjevy jsou alegorické. Zatímco Salichová zobrazuje figury žen spíše z pohledu sociálního a klade důraz na vyjádření tíhy života své doby.

Výstava „Profesor a žačka“ v Galerii Gong v Dolních Vítkovicích potrvá do 27. 4. 2025. Přístupná je každý den v týdnu vyjma pondělků a to od 10:00 do 18:00 hodin.

Autor: 
Karolína Hornychová - 23.1.2025