Exkluzivní předaukční výstava moderního a současného umění v Expo 58 Art na Letné v Praze

Alfons Mucha, Dívka, 1934, olej na dřevě, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryAlfons Mucha, Dívka, 1934, olej na dřevě, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Georges (Jiří) Kars, Zahrada na Mallorce, 1910, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryGeorges (Jiří) Kars, Zahrada na Mallorce, 1910, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Georges (Jiří) Kars, Francouzská krajina, 1910-1914, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryGeorges (Jiří) Kars, Francouzská krajina, 1910-1914, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Oskar Kokoschka, Frau mit dem Sklaven/Žena a otrok, 1920, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryOskar Kokoschka, Frau mit dem Sklaven/Žena a otrok, 1920, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Oskar Kokoschka, Hlava ze starého gobelínu, 1945 (obraz byl malován v Londýně), barevné tužky na papíře, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryOskar Kokoschka, Hlava ze starého gobelínu, 1945 (obraz byl malován v Londýně), barevné tužky na papíře, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Josef Šíma, Le ciel de pierre (Kamenné nebe), 1963, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryJosef Šíma, Le ciel de pierre (Kamenné nebe), 1963, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Bohumil Kubišta, Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka), 1910, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryBohumil Kubišta, Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka), 1910, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Bohumil Kubišta, Krajina s vřesovištěm, 1907, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryBohumil Kubišta, Krajina s vřesovištěm, 1907, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Emil Filla, Zátiší se sokolem a podnosem, 1930, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryEmil Filla, Zátiší se sokolem a podnosem, 1930, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Emil Filla, Zátiší s pohárem, táckem a ovocem, 1930, olej a písek na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryEmil Filla, Zátiší s pohárem, táckem a ovocem, 1930, olej a písek na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Emil Filla, Hana Fillová při čtení, 1923, kvaš, akvarel, tuš na papíře, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryEmil Filla, Hana Fillová při čtení, 1923, kvaš, akvarel, tuš na papíře, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Toyen (Marie Čermínová), Továrna, 1920-1922, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryToyen (Marie Čermínová), Továrna, 1920-1922, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Libenský Jaroslav, Brychtová Jaroslava, Pták, 1994, sklo šedomodré, tavené ve formě, broušené a leštěné, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryLibenský Jaroslav, Brychtová Jaroslava, Pták, 1994, sklo šedomodré, tavené ve formě, broušené a leštěné, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Václav Cigler, Konkávní polokoule, 2021, čiré optické sklo (č. 1/6), zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryVáclav Cigler, Konkávní polokoule, 2021, čiré optické sklo (č. 1/6), zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Od 18. února jsou k vidění unikátní díla té nejvyšší kvality na předaukční výstavě pořádané aukční síní Adolf Loos Apartment and Gallery v Letenských sadech.

Lídr českých aukcí s uměním, aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery, nabídne ve své aukci hned několik mistrovských děl z různých českých i zahraničních sbírek.

Aukce představí zásadní díla českých a zahraničních umělců s vyvolávací cenou již od 100 000 Kč, která budou ozdobou každé umělecké sbírky a která mají z hlediska zhodnocení investice velký potenciál.

Dražitelé se mohou těšit na jeden z vůbec nejdůležitějších obrazů Oskara Kokoschky s názvem Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok), který bude nepochybně ozdobou každého státního nebo soukromého muzea či sbírky. Kvalitou srovnatelné dílo se na území České republiky v celé její historii ještě nikdy nedražilo. Dílo jde do aukce s vyvolávací cenou 200 000 000 Kč. Malíř Oskar Kokoschka používal při malbě tohoto pastózního díla i svoje prsty. Tento jedinečný obraz z roku 1920, který představuje bývalou přítelkyni Oskara Kokoschky, Almu Mahler, jako otrokářku a Kokoschku jako otroka, je Kokoschkovým uměleckým „zúčtováním“ se svojí múzou a milenkou Almou Mahler. Rakouský umělec Oskar Kokoschka udržoval v letech 1912–1914 poměr s Almou Mahler, vdovou po skladateli Gustavu Mahlerovi. Tato záležitost hluboce ovlivnila jeho život a tvorbu.

Atraktivním dílem bude nesporně také magický olej, Le ciel de pierre (Kamenné nebe) od Josefa Šímy. Obraz pochází ze soukromé pařížské sbírky. Šíma jej namaloval ve svém závěrečném tvůrčím období v 60. letech 20. století.

Aukce představí i dvě proslulé olejomalby od Bohumila Kubišty. Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka) z roku 1910 je slavným portrétem ze zlomového období autora, kdy nastoupil svoji „cestu ke kubismu“. Kubišta obraz namaloval během svého druhého pobytu v Paříži. Představuje historika umění a blízkého Kubištova přítele, profesora Antonína Matějčka (1889-1950), při čtení. Portrétní dílo této kvality a významu se na území České republiky dosud ještě nikdy nedražilo. Dílem druhým je Krajina s vřesovištěm z roku 1907, které pochází z významné soukromé sbírky a jedná se o jeden z prvních obrazů českého fauvismu vůbec.

Od významného českého kubistického malíře Emila Filly se do aukce podařilo získat hned několik děl. Jedním z nich je vrcholné dílo autora mimořádných galerijních kvalit a významu, a to i pro historii českého moderního umění Zátiší se sokolem a podnosem. Tento olej reprezentoval nejen malíře, ale i celou českou moderní malbu na řadě výstav v tuzemsku i v zahraničí.

V aukci se objeví rovněž dvě vysoce atraktivní díla, olej a kresba, od Alfonse Muchy oslavující krásu slovanské ženy.

Židovský malíř Georges Kars je zastoupen v aukci dvěma ranými oleji z roku 1910, které malíř namaloval na Mallorce a v jižní Francii.

Přední česká malířka Toyen, na jejíž prodeje se vedle obrazů Františka Kupky aukční síň Adolf Loos Apartment nad Gallery specializuje a drží její světový aukční rekord za prodané dílo, bude v aukci zastoupena olejem Továrna z let 1920-1922. Obraz je z hlediska rané práce Toyen mimořádně důležitý. Jedná se o jedno z prvních děl, které zachycuje jednu ze smíchovských továren, a to pohledem z Vltavské ulice, kde se narodila a kde v nynější ulici Kováků její rodiče koupili v roce 1908 dům.

V nabídce aukce se objeví i dvě významná díla proslulých českých sklářů. Dvojice Stanislav Libenský – Jaroslava Brychtová bude reprezentována velkým skleněným objektem Pták z roku 1994 a Václav Cigler svojí Konkávní polokoulí z čirého optického skla.

Pozornost sběratelů a investorů nepochybně přitáhnou i další exkluzivní díla, například od Václava Radimského, Václava Špály, Františka Kupky, Františka Tichého, Jiřího Johna, Kamila Lhotáka, Zdeňka Sýkory, Káji Saudka či současných umělců: Michaela Rittsteina, Jiřího George Dokoupila, Jiřího Sopka, Jana Gemrota, Zdeňka Trse, Jana Mikulky a mnoha dalších předních českých umělců.

Všechna tato špičková umělecká díla, která se objeví ve výběrové aukci, byla pečlivě vybírána, konzultována a prověřována jednotlivými znalci na daného autora. Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery jako jediná v ČR poskytuje vydražitelům doživotní záruku pravosti.

Odkaz na aukční katalog: aloos.cz/katalog

Více na: aloos.cz

Termín aukce: 19. března 2023 od 16 hodin

Místo konání aukce: Výstavní síň Expo 58 ART, Letenské sady 1500/80, 170 00 Praha 7

Předaukční výstava v Expo 58:

18. února - 18. března 2023 (Po – Ne 10:00 - 18:00)
19. března 2023 (10:00 - 15:30)

Kontakt:

Adolf Loos Apartment and Gallery

U Starého hřbitova 40/6, 110 00 Praha 1

email: loos@aloos.cz

Autor:
Julie Jakl - 18.3.2023