Exkluzivní výběrová aukce moderního a současného umění v ikonické budově Expo 58 ART

Josef Šíma, Le ciel de pierre (Kamenné nebe), 1963, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czJosef Šíma, Le ciel de pierre (Kamenné nebe), 1963, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Oskar Kokoschka, Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok), 1920, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czOskar Kokoschka, Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok), 1920, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Jean Albert Gorin, Kompozice č. 3 vycházející z rovnostranného trojúhelníku, 1926, email na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czJean Albert Gorin, Kompozice č. 3 vycházející z rovnostranného trojúhelníku, 1926, email na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Bohumil Kubišta, Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka), 1910, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czBohumil Kubišta, Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka), 1910, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Bohumil Kubišta, Krajina s vřesovištěm, 1907, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czBohumil Kubišta, Krajina s vřesovištěm, 1907, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Toyen (Marie Čermínová), Továrna, 1920–1922, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czToyen (Marie Čermínová), Továrna, 1920–1922, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Libenský Stanislav / Brychtová Jaroslava, Pták, 1994, sklo šedomodré, tavené ve formě, broušené a leštěné, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czLibenský Stanislav / Brychtová Jaroslava, Pták, 1994, sklo šedomodré, tavené ve formě, broušené a leštěné, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Václav Cigler, Konkávní polokoule, 2021, čiré optické sklo (č. 1/6), zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czVáclav Cigler, Konkávní polokoule, 2021, čiré optické sklo (č. 1/6), zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Václav Špála, Kytky (modré, tmavé), 1932, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czVáclav Špála, Kytky (modré, tmavé), 1932, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
František Kupka, Abstraktní kompozice (z cyklu Tvoření v umění výtvarném), 1918–1920, kvaš na papíře, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czFrantišek Kupka, Abstraktní kompozice (z cyklu Tvoření v umění výtvarném), 1918–1920, kvaš na papíře, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
František Tichý, Dva artisté, 1932, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czFrantišek Tichý, Dva artisté, 1932, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Jiří John, Fin d’Automne (Konec podzimu), 1969, olej, plátno, dřevo, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czJiří John, Fin d’Automne (Konec podzimu), 1969, olej, plátno, dřevo, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Michael Rittstein, Nad pastvinou, 2010, akryl na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czMichael Rittstein, Nad pastvinou, 2010, akryl na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Jiří Georg Dokoupil, Bez názvu, zlato a mýdlové bubliny na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czJiří Georg Dokoupil, Bez názvu, zlato a mýdlové bubliny na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Jan Gemrot, Krize identity, 2023, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czJan Gemrot, Krize identity, 2023, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz

V letošním roce aukční síň a galerie Adolf Loos Apartment and Gallery přichází s novinkou ve formě tzv. výběrové aukce moderního a současného umění, kde bude nabídnuto jen velmi omezené množství položek té nejvyšší kvality

Aukce představí zásadní díla českých a zahraničních umělců s vyvolávací cenou již od 100 000 Kč, která budou ozdobou každé umělecké sbírky a která mají z hlediska zhodnocení investice velký potenciál.

Dražitelé z domova a zahraničí se mohou těšit na jeden z vůbec nejdůležitějších obrazů Oskara Kokoschky s názvem Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok), který bude nepochybně ozdobou každého státního nebo soukromého muzea či sbírky. Kvalitou srovnatelné dílo se na území České republiky v celé její historii ještě nikdy nedražilo. Dílo jde do aukce s vyvolávací cenou 200 000 000 Kč. Malíř Oskar Kokoschka používal při malbě tohoto pastózního díla i svoje prsty.

Tento jedinečný obraz z roku 1920, který představuje bývalou přítelkyni Oskara Kokoschky, Almu Mahler, jako otrokářku a Kokoschku jako otroka, je Kokoschkovým uměleckým „zúčtováním“ se svojí múzou a milenkou Almou Mahler. Rakouský umělec Oskar Kokoschka udržoval v letech 1912–1914 poměr s Almou Mahler, vdovou po skladateli Gustavu Mahlerovi. Tato záležitost hluboce ovlivnila jeho život a tvorbu.

Dalším jedinečným dílem je Kompozice č. 3 vycházející z rovnostranného trojúhelníku od Jeana Alberta Gorina. Jedná se rovněž o první aukční prodej obrazu a nutno zmínit, že neoplastické obrazy tohoto umělce z let 1926-1927 se na trhu s uměním vůbec neobjevují, protože autor většinu svých děl zničil v roce 1937, a jsou tak zcela vzácné a unikátní. Piet Mondrian o Jeanu Gorinovi řekl, že byl „jediným francouzským neoplastikem“. Jean Gorin byl francouzský neoplastický malíř a konstruktivní sochař. Byl žákem Pieta Mondriana a zůstal věrný koncepci rigidního geometrismu a používání základních barev, avšak posunul hranice neoplasticismu zavedením kruhů a diagonál. Proslul také svými trojrozměrnými reliéfy.

Atraktivním dílem bude nesporně také magický olej, Le ciel de pierre (Kamenné nebe) od Josefa Šímy. Obraz pochází ze soukromé pařížské sbírky. Šíma jej namaloval ve svém závěrečném tvůrčím období v 60. letech 20. století.

Aukce představí i dvě proslulé olejomalby od Bohumila Kubišty. Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka) z roku 1910 je slavným portrétem ze zlomového období autora, kdy nastoupil svoji „cestu ke kubismu“. Kubišta obraz namaloval během svého druhého pobytu v Paříži. Představuje historika umění a blízkého Kubištova přítele, profesora Antonína Matějčka (1889-1950), při čtení. Portrétní dílo této kvality a významu se na území České republiky dosud ještě nikdy nedražilo. Dílem druhým je Krajina s vřesovištěm z roku 1907, které pochází z významné soukromé sbírky a jedná se o jeden z prvních obrazů českého fauvismu vůbec.

Přední česká malířka Toyen, na jejíž prodeje se vedle obrazů Františka Kupky aukční síň Adolf Loos Apartment nad Gallery specializuje a drží její světový aukční rekord za prodané dílo, bude v aukci zastoupena olejem Továrna z let 1920-1922. Obraz je z hlediska rané práce Toyen mimořádně důležitý. Jedná se o jedno z prvních děl, které zachycuje jednu ze smíchovských továren, a to pohledem z Vltavské ulice, kde se narodila a kde v nynější ulici Kováků její rodiče koupili v roce 1908 dům.

V nabídce aukce se objeví i dvě významná díla proslulých českých sklářů. Dvojice Stanislav Libenský – Jaroslava Brychtová bude reprezentována velkým skleněným objektem Pták z roku 1994 a Václav Cigler svojí Konkávní polokoulí z čirého optického skla.

Pozornost sběratelů a investorů nepochybně přitáhnou i další exkluzivní díla, například od Václava Radimského, Václava Špály, Františka Kupky, Františka Tichého, Jiřího Johna, Kamila Lhotáka, Zdeňka Sýkory, Káji Saudka či současných umělců: Michaela Rittsteina, Jiřího George Dokoupila, Jiřího Sopka, Jana Gemrota, Zdeňka Trse, Jana Mikulky a mnoha dalších předních českých umělců.

Všechna tato špičková umělecká díla, která se objeví ve výběrové aukci, byla pečlivě vybírána, konzultována a prověřována jednotlivými znalci na daného autora. Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery jako jediná v ČR poskytuje vydražitelům doživotní záruku pravosti.

Odkaz na aukční katalog: aloos.cz/katalog

Termín aukce: 19. března 2023 od 16 hodin

Místo konání aukce: Výstavní síň Expo 58 ART, Letenské sady 1500/80, 170 00 Praha 7

Předaukční výstava v Expo 58:

18. února - 18. března 2023 (Po – Ne 10:00 - 18:00)
19. března 2023 (10:00 - 15:30)
otevřeno denně včetně sobot, nedělí a svátků

Kontakt:

Adolf Loos Apartment and Gallery

U Starého hřbitova 40/6, 110 00 Praha 1

email: loos@aloos.cz

Více na: aloos.cz

Autor:
Julie Jakl - 15.2.2023