Expo 58 ART představí novou výstavu: Oskar Kokoschka a Ostravsko

Výstava Oskar Kokoschka a Ostravsko, foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Dne 25. srpna 2022 zahájí galerie Adolf Loos Apartment and Gallery ve své výstavní síni Expo 58 ART v Letenských sadech komorní výstavu Oskara Kokoschky, slavného malíře, předního tvůrce evropského expresionismu a jednoho ze zakladatelů moderního světového umění, nazvanou „Oskar Kokoschka a Ostravsko“.

Osobitou tvorbu uměleckého solitéru Oskara Kokoschky zná celý svět. Svou dobou nepochopený, nyní jeden z nejvýznamnějších umělců 20. století, přijel roku 1934 do meziválečného Československa. Z původního výletu se stal čtyřletý pobyt v Praze a na Ostravsku, který znamenal v mnoha ohledech významný obrat v jeho životě.

Výstava se tematicky zaměřuje právě na Ostravsko, které v době první republiky zastávalo v české výtvarné kultuře významné postavení. Oskar Kokoscha zde namaloval v roce 1937 dvě významné olejové veduty: Moravská Ostrava I. (dnes nezvěstná) a Moravská Ostrava II. (dovoz obrazu z Německa a privátní prodej v ČR v roce 2010 zprostředkovala přední česká aukční síň a galerie Adolf Loos Apartment and Gallery, Praha), která bude součástí expozice stejně tak jako olejový portrét Karla Břetislava Palkovského z roku 1936, pozdějšího Kokoschkova tchána. Poprvé v historii bude moci veřejnost spatřit na dvacet tři unikátních prací na papíře, které malíř věnoval rodině svojí manželky Oldy Palkovské - Kokoschkové, která pocházela z Ostravska.

Kurátorem výstavy v ikonické budově Expo 58 ART, ze které se stává díky svému kvalitnímu a atraktivnímu programu jednou z nejdůležitějších výstavních síní ve střední a východní Evropě, je ředitel Adolf Loos Apartment and Gallery Vladimír Lekeš.

Výstava bude otevřena od 25. srpna do 2. října 2022 denně kromě pondělků ve výstavní síni Expo 58 ART (Letenské sady 1500/80, Praha 7) od 10:00 – 18:00 hodin. Vstupné je 200 Kč (dospělí) a 100 Kč (důchodci a studenti).

Autor: 
Zdena Růžičková - 22.8.2022