Galerista Vladimír Lekeš hodnotí aukční sezónu roku 2022

Jean Albert Gorin, Kompozice č. 3 vycházející z rovnostranného trojúhelníku, 1926, email na plátně, zdroj: : Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czJean Albert Gorin, Kompozice č. 3 vycházející z rovnostranného trojúhelníku, 1926, email na plátně, zdroj: : Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Bohumil Kubišta, Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka), 1910, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czBohumil Kubišta, Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka), 1910, olej na plátně, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz
Maria Bartuszová, Bez názvu, 1986–1987, sádrový odlitek, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.czMaria Bartuszová, Bez názvu, 1986–1987, sádrový odlitek, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, www.aloos.cz

Zeptali jsme se galeristy a znalce umění Vladimíra Lekeše, jak hodnotí uplynulý aukční rok a co plánuje v roce 2023. Program už je plný, říká.

Jak hodnotíte aukční rok 2022?

Jsme velice rádi, že trh s uměním překonává veškeré krize, ať už epidemii Covid-19, tak krizi ekonomickou, která zdaleka není u konce. Sběratelé a investoři jsou stále ochotni investovat nemalé částky do kvalitních uměleckých děl a rekordní částky do děl raritních. Uplynulý rok 2022 tak hodnotíme velice pozitivně, opět se potvrdilo, že naše společnost Adolf Loos Apartment and Gallery je lídrem českého aukčního trhu s uměním. Za nás se jednalo opětovně o rok rekordní, kde na našich aukcích padlo dokonce i několik nových světových i autorských rekordů českých malířů. Výstavní sezona nám započala 26. února 2022, kdy jsme uspořádali výjimečnou výstavu „Kupka – Mucha v Expo 58 ART“, kterou za tři týdny konání navštívilo neuvěřitelných 18 000 platících diváků. Na této výstavě byla představena vrcholná díla ze soukromých sbírek obou malířů v hodnotě přesahující částku dvě a půl miliardy korun a myslím, že kvalitnější výstava v roce 2022 v ČR nebyla. Na květnové aukci jsme pak zaznamenali vynikající výsledek s obrazem od Toyen, Vidím, že má bílá stránka zezelenala, z roku 1951. Toto zásadní dílo se vydražilo za 28.435.000 Kč, což z obrazu učinilo světový aukční rekord nejdráže prodané Toyen z 50. let a vůbec nejdražší prodanou Toyen z poválečného období na území ČR. Musíme připomenout také červnovou prodejní výstavu Jana Gemrota, jednoho z nejvýraznějších talentů současné umělecké scény. Vizuální umělec a především malíř Jan Gemrot je v současnosti jedním z vůdčích osobností české výtvarné scény, což potvrdil i výsledek prodejů jeho děl. Za necelý měsíc konání výstavy byla jeho díla zcela vyprodána. Na prosincové aukci opět kralovala první dáma českého surrealismu - Toyen. Za rekordní částku 31.157.500 Kč se prodal jeden z vůbec nejdůležitějších obrazů Toyen, Mirage (Přelud), 1967 z jejího poválečného období, což z obrazu činí druhý nejdražší obraz poválečného umění prodaný na aukci v České republice od roku 1989.

Co chystáte v Expo 58 Art v první polovině roku 2023?

V první polovině roku 2023 se mají návštěvníci na co těšit. Připravujeme nový koncept exkluzivních výběrových aukcí tzv. Evening Sales Prague. Specializujeme se na prodej uměleckých děl té nejvyšší kvality, preferujeme kvalitu nad kvantitou, proto chceme návštěvníkům a klientům odlišit tyto výběrové aukce, vzhledem k jejich významnosti na trhu s uměním. První Evening Sale Prague se uskuteční dne 12. března 2023, bude čítat přibližně maximálně 50 položek té nejvyšší kvality a vysokého sběratelského a investičního potenciálu. Všechna tato špičková umělecká díla, která se objeví ve výběrové aukci, byla pečlivě vybírána, konzultována a prověřována jednotlivými znalci. Jako jediná aukční síň v České republice také poskytujeme na prodaná umělecká díla doživotní záruku pravosti. Jako první ochutnávku můžeme zmínit např. unikátní olejomalbu Bohumila Kubišty, Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka), z roku 1910. Jedná se o slavný portrét ze zlomového období autora, kdy nastoupil svoji „cestu ke kubismu“. Portrétní dílo této kvality a významu se na území České republiky ještě nikdy nedražilo. Dále tato exkluzivní aukce přestaví dílo od Jeana Alberta Gorina, o kterém Piet Mondrian řekl, že byl „jediným francouzským neoplastikem“. Neoplastické obrazy Jeana Gorina z roku 1926 se na trhu s uměním vůbec neobjevují (autor většinu svých děl zničil v roce 1937) a jsou tak zcela vzácné a unikátní. Maria Bartuszová, patřící k nejoceňovanějším umělkyním 20. století, bude na aukci zastoupena svým jedinečným sádrovým odlitkem z let 1986–1987. Tvorba Bartuszové se řadí k nejoriginálnějším přínosům do dějin česko-slovenského, slovenského i evropského sochařství. V současné době probíhá její velice úspěšná výstava v Tate Modern v Londýně. Milovníci umění se mohou v létě zase těšit na prodejní výstavu současných umělců, žáků profesora a vysokoškolského pedagoga AVU, Zdeňka Berana. Současní malíři, jmenovitě: Zdeněk Trs, Jan Mikulka, Michal Ožibko, Vladimír Véla představí svou aktuální tvorbu, která dozajista přiláká i mladší diváky. Evropský představitel op - artu a průkopník dynamického konstruktivismu Milan Dobeš, který v příštím roce oslaví 94 let, představí na výstavě v září unikátní díla z 60. až 90. let 20. století. Optické reliéfy, kinetické objekty, reflexní koláže a serigrafie, tak budou součástí unikátního prostoru výstavní síně Expo 58 ART.

Autor:
Zdena Růžičková - 26. 12. 2022