Gerhard Richter

Gerhard Richter/ Foto: Albertinum Dresden Gerhard Richter/ Foto: Albertinum Dresden
Gerhard Richter: Abstraktní malba č. 951-3, 2017, olej na plátně, 140 x 100 cm. | Foto: Gerhard Richter 2021Gerhard Richter: Abstraktní malba č. 951-3, 2017, olej na plátně, 140 x 100 cm. | Foto: Gerhard Richter 2021
Gerhard Richter, Grun-Blau-Rot, 1993, soukromá sbírkaGerhard Richter, Grun-Blau-Rot, 1993, soukromá sbírka

Klasik německé kultury 20.století Gerhard Richter oslavil devadesátiny

Německý malíř, vizuální umělec a jeden z nejdražších světových výtvarníků, to vše je Gerhard Richter. Tento světoznámý umělec nedávno oslavil úctyhodných 90 let, přesto je ale stále ve skvělé formě. Podle svého okolí stále chodí na procházky do lesa, jen delším cestám už se vyhýbá.

„Při tvorbě svých posledních obrazů Gerhard Richter trochu změnil postup. Jednotlivé vrstvy začal odškrabávat kuchyňským nožem“ popsal Dietmar Elger, ředitel umělcova archivu sídlícího v Drážďanech, v jeho rodném městě. „Malbám to dodává dramatický efekt, nůž dovoluje dynamičtější, přesnější zásahy do plátna“. Dietmar také připouští, že možná vzhledem k vysokému věku hledal umělec techniku, která bude méně fyzicky náročná.

Nejnovější díla Gerharda Richtera lze vidět na nedávno otevřené výstavě v drážďanské galerii Albertinum. Výstavu pořádají Státní umělecké sbírky Drážďany, kde dnes pracují kunsthistorici Jiří Fajt a Marius Winzeler známí právě z pražské Národní galerie. O výstavu je enormní zájem a proto organizátoři doporučují zakoupit vstupenku na konkrétní čas předem. Návštěvníci se mohou těšit na 40 děl Richtera. Nejedná se o retrospektivu, ale o osobní výběr autora. Úvod výstavy zahrnují práce se sklem, poté krajiny a portréty a na závěr návštěvníky čekají velkoformátová abstraktní plátna, připomínající tvorbu Jacksona Pollocka, jež patří do poslední vývojové fáze autora. 

Nedávno ale Gerhard Richter oznámil konec své aktivní tvorby. „Myslím, že další malby nepřijdou. V některém bodě to prostě končí. Není to tak hrozné.“ oznámil nedávno.

Jeho poslední obrazy z roku 2017 jsou intenzivní a plné emocí. Malba je tak živá, že působí dojmem jako kdyby právě zaschla, má rozeznatelné tahy štětcem i místa, kde Richter nánosy odškrabával. Člověka jeho díla zvláštně přitahují. Přestože s malbou na plátno už Gerhard Richter zřejmě skoncoval, kariéru přece jenom úplně nezavršil. Během pandemie kývnul na nabídku Benediktinů a bez nároku na honorář vytvořil skleněnou vitráž pro nejstarší zachovalé německé opatství, založené roku 634 v Tholey. Výstava  Richtera v Drážďanech bude k vidění do 1.5.2022.

Autor: 
Kateřina Sokolová - 11.2.2022