Historické top 10 českých aukcí: Druhé dílo přes sto milionů

Jak se vyvíjela rekordní cena za obraz prodaný na českých aukcích (a za 10. nejdražší obraz, v mil. Kč), zdroj: ART+
Jak se vyvíjela celková hodnota historického TOP 10 českých aukcí v mil. Kč, zdroj: ART+
Kupka František: Conception / Danae (Početí) olej na plátně, 49 x 73 cm, Aukční provize: 10 %, Dosažená cena: 126 500 000 Kč, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Kubišta Bohumil: Staropražský motiv 1911 olej na plátně, 98 x 84 cm, Aukční provize: 20%, Dosažená cena: 123 600 000 Kč, zdroj: Galerie Kodl
Kupka František: Divertimento II 1935 - 1938 olej na plátně, 59 x 92 cm, Aukční provize: 20%, Dosažená cena: 90 240 000 Kč, zdroj: Galerie Kodl
Toyen : Cirkus 1925 olej na plátně, 90 x 90 cm, Aukční provize: 21% Dosažená cena: 79 557 500 Kč, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Toyen : Piková dáma 1926 olej na plátně, 92 x 65 cm, Aukční provize: 21%, Dosažená cena:78 650 000 Kč, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Kokoschka Oskar: Praha – Pohled z křížovnického kláštera 1934 olej na plátně, 85 x 115 cm, Aukční provize: 15%, Dosažená cena: 78 487 500 Kč, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Kupka František: Plochy příčné II 1923 olej na plátně, 81 x 63 cm, Aukční provize: 20%, Dosažená cena: 78 000 000 Kč, zdroj: Galerie Kodl
Toyen : Monte Carlo 1926 olej na plátně, 90 x 60 cm, Aukční provize: 20% Dosažená cena: 64 800 000 Kč, zdroj: Galerie Kodl
Kupka František: Série C I. (Protihodnoty) 1935 olej na dřevěné desce, 55 x 60 cm, Dosažená cena: 62 000 000 Kč, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Kupka František: Tvar modré Olej, 73 x 60 cm, Aukční provize: 3%, Dosažená cena: 57 422 500 Kč, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Jako druhý obraz v historii českých aukcí překonal hranici sto milionů korun olej Početí/ Danae od Františka Kupky. S cenou 126,5 milionu korun se stal nejdražším obrazem tuzemského trhu a také nejdražším Kupkovým dílem prodaným na českých aukcích.

Pět z deseti nejdražších obrazů českých aukcí namaloval František Kupka. Tři plátna jsou od Toyen a po jednom díle od Bohumila Kubišty a Oskara Kokoschky. Devět obrazů vzniklo ve 20. až 30. letech a jeden v 10. letech. Hranice 10 milionů i 20 milionů korun na českých aukcích poprvé padla v roce 2007, kdy se v rozmezí půl roku dva Kupkovy obrazy prodaly za 15,8 milionu a 23,2 milionu korun. Prvním dílem za více než 50 milionů korun byl o pět let později opět Kupka, obraz Tvar modré.

Od roku 2016 do roku 2019 měl rekord českých aukcí hodnotu 62 milionů korun (další Kupka, číslo sedm v top 10). Během posledních pěti let se tak domácí cenové maximum více než zdvojnásobilo. Prvním obrazem, který na českých aukcích překonal hranici 100 milionů korun byl Staropražský motiv od Bohumila Kubišty.

Celosvětově je nejdražším dílem českého umění Kupkův obraz Tryskání II, který byl v březnu 2021 v Londýně vydražen v přepočtu za 231 milionů korun.

Autor:
REDAKCE ART+, 4. 6. 2024