Historicky první aukce výtvarného umění v Bruselském pavilonu

Toyen, Serenáda, 1924-1925, olej na plátně, Foto: Adolf Loos Apartment and Galleryoyen, Serenáda, 1924-1925, olej na plátně, Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery
Toyen, Dýchaní spánku, 1958, olej na plátně, Foto: Adolf Loos Apartment and GalleryToyen, Dýchaní spánku, 1958, olej na plátně, Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery
Bedřich Havránek, Krajina s rybníkem a pasačkou koz, olej na plátně, Foto: Adolf Loos Apartment and GalleryBedřich Havránek, Krajina s rybníkem a pasačkou koz, olej na plátně, Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery
Jiří Georg Dokoupil, Bez názvu, akryl, pigment a mýdlové bubliny na plátně, Foto: Adolf Loos Apartment and GalleryJiří Georg Dokoupil, Bez názvu, akryl, pigment a mýdlové bubliny na plátně, Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery
František Kupka, Na břehu Marny, 1895, olej na plátně, Foto: Adolf Loos Apartment and GalleryFrantišek Kupka, Na břehu Marny, 1895, olej na plátně, Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery
Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery opět potvrdila, že je lídrem českého trhu s uměním. 
Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery opět potvrdila, že je lídrem českého trhu s uměním. Na její listopadové aukci umění v Expo 58 ART v Letenských sadech padaly světové rekordy. Společnost vydražila obrazy proslulé malířky Toyen s názvem Serenáda a Dýchání spánku za rekordní částky. 
 
Na sobotní aukci umění aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery v novém výstavním prostoru Expo 58 ART padaly nové světové i autorské rekordy. Jednou z vrcholných položek aukce bylo ikonické plátno Serenáda. Ta pochází z autorčina vzácného, sběratelsky velmi ceněného tvůrčího období. Toyen obraz vytvořila v letech 1924–1925, obrazy z tohoto jejího “naivistického“ období jsou na trhu velmi vzácné. Samotný znalec díla Toyen, PhDr. Karel Srp, komentoval objev tohoto významného, až doposud veřejnosti neznámého díla, které́ bylo naposledy představeno na výstavě roku 1926 v Paříži slovy: „Jedná se o vůbec největší objev letošního roku...“ Tento vzácný olej se vydražil za rekordních 49.005.000 Kč. Jedná se o nejdráže prodané dílo Toyen z jejího “naivistického“ období. 
 
Druhým významným dílem Toyen v této aukci bylo plátno Dýchání spánku. Tento obraz vytvořila malířka v roce 1958, tedy v době, kdy se již plně aklimatizovala v Paříži. Právě toto období (1958–1962) patří k jejímu nejlepšímu. Zajímavá je i samotná provenience obrazu. Dílo pochází ze sbírky světově významné surrealistické malířky, sochařky, návrhářky a básnířky Meret Oppenheim. I u tohoto galerijního oleje padl světový aukční rekord malířky, konkrétně za její poválečné období. Konečná cena činí 18.150.000 Kč.
 
Třetím dílem Toyen v aukci byla mimořádně vzácná erotická kresba z roku 1932, která se vydražila za úctyhodných 2.057.000 Kč.
 
Mistrovský olej Na břehu Marny z roku 1895. Okouzlující práce od malíře světového formátu a zakladatele abstraktního umění Františka Kupky, se prodal za 5.021.500 Kč. Obraz je unikátní ukázkou toho, jak vypadala Kupkova raná díla, pocházející z pražského, vídeňského a následně počátečního pařížského období. 
 
Listopadová aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery nabídla také řadu kvalitních děl od excelentních malířů minulého století ze slavné sbírky známých sběratelů Cyrila a Bohuslava Duška, které pojila láska k umění a sběratelství. Sbírka obrazů bratří Dušků byla v minulosti označována za nejkrásnější soukromou obrazárnu českých malířů 19. a počátku 20. století. Řadili se mezi největší podporovatele české kultury 20. století a aktivně se podíleli na vzniku Československého státu.  
 
Jedná se například o díla Antonína Chittussiho, Bedřicha Havránka, Josefa Navrátila, Viktora Barvitiuse, či Antonína Slavíčka.
 
Klenotem v aukci z této prestižní sbírky bylo mistrovské komorní dílo Milenci v lese z roku 1906 od Jana Preislera, zakladatele české moderní malby, který se Cyrilem Duškem blízce přátelil. Olej se vydražil za krásné 2.964.500 Kč. Neméně exkluzivním dílem z této renomované sbírky byl obraz Bedřicha Havránka, Krajina s rybníkem a pasačkou koz, ta se prodala za 665.500 Kč. 
 
Autorského rekordu se dočkala signifikantní práce tzv. bubliny od současného a populárního umělce Jiřího George Dokoupila. Z vyvolávací ceny 780.000 Kč vystoupalo až na 2.420.000 Kč. 
 
Velkou pozornost na sebe strhl vynikající a raritní obraz Zdenka Sýkory s názvem Kompozice z roku 1987, který se vydražil za 3.400.000 Kč. Malíř na tomto obraze pracoval po mnoho let, říkal mu „reliktní obraz“, jelikož jej vytvořil ze zbytků barev. Obraz je výjimečný i tím, že existují pouze dvě podobné varianty tohoto díla.  Aukce nabídla i Sýkorovy proslulé lineární serigrafie, konkrétně 13 linií pro Karla Hynka Máchu a Blue Prone (Modrý ležák), o který byl rovněž velký zájem. 
 
Téměř milionové částky dosáhla abstraktní práce na papíře od Františka Kupky s názvem Etude pour Quatre Histoires De Blanc Et De Noir z let 1925–1926. 
 
Jeden z dalších úspěchů představoval obraz Miloslava Holého s názvem Viadukt v Hlupočepích z roku 1928. Cena se v aukci vyšplhala na 363.000 Kč. Podobného úspěchu se podařilo dosáhnout i u Jiřího Trnky, kde se jeho 5 ti dílný litografický cyklus Sen noci svatojánské z roku 1961 prodal za 217.800 Kč. 
 
Velkým a překvapujícím skokanem aukce byla drobná práce na papíře od člena Skupiny 42 Kamila Lhotáka s názvem Young Lady M.H., která se z vyvolávací ceny 10. 000 Kč vyšplhala na překvapujících 133.100 Kč. 
 
Adolf Loos Apartment and Gallery také uspořádala další ročník charitativní aukce. Aukční výtěžek v plné výši bude darován na podporu Nadačního fondu AUTTALK Kateřiny Sokolové, Nadačního fondu Filipa Venclíka a Domova sociální péče Hagibor. 
 
Aukční síň dražila při své sobotní aukci v Letenských sadech celkem 123 položek, a prodala drtivou většinu z nich, čímž potvrdila své postavení na tuzemském aukčním trhu s uměním.
Autor: 
Andrea Otevřelová - 1.12. 2021