Výstava jedinečných soch z českého křišťálu, zdobeného diamanty, spolu s 6500 let starým dřevem, odkrytém na severu České republiky, proběhne ve vodách Cisterny Basilica. K příležitosti letošního výročí česko-tureckých diplomatických vztahů se v těchto skvostných prostorách představí čeští umělci Vlastimil Beránek a Jaroslav Prošek.
Ikona Istambulu z 6. století, Cisterna Basilica, v blízkosti slavného chrámu Hagia Sofia, se na příští nejméně čtyři měsíce stane domovem uměleckých děl českých sklářů Vlastimila Beránka a Jaroslava Proška. Výstava nese název Gates of the Underground – Touching Space with Transition and Reflection, což ve volném překladu znamená Brány podzemí – dotýkání se prostoru přeměnami a odrazy. I sám název napovídá, že výstava je založena na tematice přeměny, odrazů a mytologie, kterou samotné podzemní prostory podtrhují. Sochy odrážející se v 10 000 metrech čtverečních vodní hladiny jen přispějí k úžasné atmosféře tohoto magického místa.
Oba vystavující renomovaní umělci, Vlastimil Beránek a Jaroslav Prošek, ve své tvorbě zkoumají nejniternější zákoutí lidské duše i přírody, není proto divu, že jejich oblíbeným materiálem je právě sklo. Průhlednost jejich děl dodává objektům další rozměr. Je to materiál, který dokonale spojuje přirozené a umělé aspekty naší reality. Křišťálové práce Vlastimila Beránka vzájemně působí s vodním a kamenným světem Cisterny a spoluvytvářejí její novou dynamiku vody, světla, barev a odrazů. Díla Jaroslava Proška propojují sklo poprvé vyrobené v Mezopotámii zhruba před 6000 lety se subfosilním dubovým dřevěným materiálem ze stejné doby, a vyvolávají otázky o kolektivní paměti i současnosti.
Český křišťál v tomto unikátním prostoru budou moci místní i turisté obdivovat od 1. srpna do 30. listopadu letošního roku. Dokonalé spojení všech esencí jim vytvoří nezapomenutelný zážitek.