Jaro v době koronavirové podle Davida Hockneyho

Jonathan Wilkinson, David Hockney ve svém studiu v Normandii, 2021, Foto: David Hockney Jonathan Wilkinson, David Hockney ve svém studiu v Normandii, 2021, Foto: David Hockney
David Hockney, No. 259, 24th April 2020, Foto: David HockneyDavid Hockney, No. 259, 24th April 2020, Foto: David Hockney
David Hockney, Portrait of an Artist ( Pool with Two Figures), 1972, Foto: Christie`sDavid Hockney, Portrait of an Artist ( Pool with Two Figures), 1972, Foto: Christie`s
David Hockney je anglický umělec, jenž v 60. letech 20. století výrazně přispěl k rozvoji pop-artového uměleckého hnutí v Anglii. 
David Hockney je anglický umělec, jenž v 60. letech 20. století výrazně přispěl k rozvoji pop-artového uměleckého hnutí v Anglii. Navíc je do dnešní doby považován za jednoho z nejvýznamnějších britských umělců 20. století. David Hockney je však nadále umělecky činný i ve svém pokročilém věku. 
 
David Hockney se narodil v roce 1937 v Anglii (Bradford, West Roding of Yorkshire). Na přelomu 50. a 60. let vystudoval Royal College of Art v Londýně. Jeho první díla ještě nespadají do čistě pop-artové estetiky, ve které se proslavil a díky níž je známý po celém světe. V těchto raných obrazech Hockney použil expresionistické prvky po vzoru Francise Bacona. V roce 1964 se přestěhoval do USA, konkrétně do města Los Angeles. Zde již upustil od expresionistických prvků a přiklonil se k pop-artové estetice. Los Angeles jej inspirovalo k vytvoření série dnes již ikonických obrazů s tématikou bazénů. Ty jsou pro něho signifikantní díky své zářivé barevnosti. Dále se během své kariéry často věnoval a vracel k malování portrétů a také svých vlastních autoportrétů, kterých za svou dosavadní kariéru vytvořil přes 300. 
                                                                                                      
Hockney nejenže patří mezi nejvýznamnější umělce 20. století, ale je také jedním z nejvynalézavějších výtvarníků své doby. Ve své tvorbě experimentoval např. s grafikou, fotografií a akvarelem.  Nadchl se i pro nové technologie, začal se jimi zaobírat a nadále je zkoumá. Zajímají ho na nich veškeré způsoby, jak lze moderními technologiemi vytvářet výtvarné umění. V roce 2007 začal experimentovat s iPhonem, během roku 2010 zapojil do tvorby vlastních děl svůj iPad. Na těchto zařízeních využívá různých počítačových aplikací a kreslících programů vytvořených právě pro iPad. 
Během covidové pandemie vytvořil 116 nových děl za pomocí svého iPadu. Na těchto obrazech zachytil vývoj jara, tudíž jsou tato díla optimisticky laděná. Takzvané „jarní“ obrazy byly vystaveny pro veřejnost na výstavě pod názvem David Hockney: Příchod jaraNormandie 2020 v Royal Academy of Arts v Anglii. Veřejnost bude mít další možnost tato díla opět shlédnout. Budou vystavena od 8. října tohoto roku do 23. ledna 2022 v Bozar. Centre for Fine Arts v Bruselu, na výstavě, která ponese totožný název jako výstava v Anglii - David Hockney: Příchod jaraNormandie 2020.
 
Hockney je velmi oblíbený i mezi sběrateli výtvarného umění, ti jsou ochotni za jeho díla zaplatit astronomické částky. V roce 2018 v aukční síni Christie`s v New Yorku padl aukční rekord za dílo tohoto britského umělce. Byl zde dražen jeho obraz s názvem Portrait of an Artist ( Pool with Two Figures) z roku 1972, který se během deseti minut prodal za rekordních 90,3 milionů dolarů! Tímto se David Hockney stal nejdražším žijícím umělcem a sesadil z pomyslného trůnu amerického umělce Jeffa Koonse, který byl do té doby nejdražším žijícím umělcem, co se týče aukčního prodeje (jeho socha psa s názvem Balloon Dog (Orange) byla v roce 2013 vydražena za 58,4 milionů dolarů). Samotný David Hockney však toto své prvenství nijak neprožívá a soustředí se na svoji tvorbu.  
Autor: 
Andrea Otevřelová - 6.10.2021