Když umění pomáhá: čeští mistři malovali v Kongu, jejich díla teď zachraňují divoká zvířata před vyhynutím

Martin Salajka, Oheň, akryl na plátně, 2024, foto: Milan Havel
Laura Limbourg, Congo Series, akryl na plátně, 2024, foto: Milan Havel
Vladimír Véla, Extrakt protikladů č. III (Variace Konga), akryl na plátně, 2024 - 2025, foto: Milan Havel
Alžběta Josefy, Ivory Black, akryl na desce, 2025, foto: Milan Havel
Markéta Kolářová, Fragments of Eternity, olej na plátně, 2025, foto: Milan Havel
Adam Kašpar, Cyathea sp., olej na plátně, 2024, foto: Milan Havel

Spali ve stanech, malovali a žili v souladu s krásou i krutostí tamní přírody. Známí současní umělci strávili sedmnáct dní v divokých končinách Konga. Jejich díla dnes šíří povědomí o ochraně ohrožených druhů zvířat, problematice černého trhu a obchodě se slonovinou. Prodejem obrazů podpoří vznik filmu české neziskové organizace o boji s pytláky. Dokázali tak, že umění nemusí být jen estetický zážitek, obracející se pouze k sobě samému. 

Jména Laury Limbourg, Vladimíra Vély, Alžběty Josefy, Adama Kašpara, Markéty Kolářové, Patrika Kriššáka, Martina Salajka a Jana Vytiska jsou na poli tuzemské umělecké scény často skloňovaná. Nyní se ale stala součástí jedinečného projektu, posouvajícího současné umění zase o krok vpřed. Osmička předních českých malířů se totiž v září minulého roku vydala do Konga, aby společně pomohla zvýšit povědomí o nutnosti ochrany ohrožených zvířat a zamezení černému trhu s wildlife produkty. Za jejich úchvatnými díly, která zde vznikala, leží bolestný příběh zabíjení chráněných druhů, jež se denně odehrává v tamní přírodě. Situace, s nimiž se tu umělci setkávali, přenášeli přímo na plátna. Zmenšující se svět a tragické dopady zásahů člověka do divočiny byl jeden z hlavních poznatků, který v umělcích zanechal hluboký dojem. 

Oblast jižního Konga je ochranářskými organizacemi značně opomíjená. Rodák z Čech, Arthur F. Sniegon, se svou organizací Save Elephants pomáhá měnit osudy slonů a dalších zvířat v Africe, kterým hrozí vyhynutí. Činnost této neziskové organizace bude nově zdokumentována Lukášem Hodisem v celovečerním snímku. Právě na jeho financování se budou současní umělci podílet. Díla, vzniklá během expedice uprostřed džungle, jsou od 3. března vystavena v Provozní budově B pražského Národního divadla, s možností je souběžně vydražit v aukci. Výtěžek z aukce podpoří kromě dokončení samotného dokumentu také ochranářské aktivity zmíněné organizace Save Elephants, která ve střední Africe bojuje s pytláctvím již přes 10 let. Následně má vzniknout o Umělecké expedici Kongo i samostatný dokument, zachycující jedinečné zážitky z této netradiční mise, jež pro malíře i jejich díla představovala jakýsi výstup z komfortní zóny. Přestože mnozí mají s dalekými zahraničními cestami zkušenosti, setkání s drsnou i zranitelnou přírodou a realitou tamní země pro ně bylo převratné. Odvážnou krásou svých děl nyní motivují veřejnost k projevení širšího zájmu o tuto problematiku a k zapojení lidí do ochrany. 

Autor: 
Klára Pokorná - 5. 3. 2025