Kupkův obraz překonal rekord, nový majitel za něj zaplatil přes 230 milionů

František Kupka, Tryskání II, Foto: Sotheby'sFrantišek Kupka, Tryskání II, Foto: Sotheby's

Výsledek čtvrteční aukce předčil očekávání, odhadovaná cena Tryskání II se pohybovala mezi 60 až 90 miliony korun.

Výsledek čtvrteční aukce předčil očekávání, odhadovaná cena Tryskání II se pohybovala mezi 60 až 90 miliony korun. Cena se nakonec vyšplhala na neuvěřitelných 230 milionů. Kupka tak znovu překonal hned dva rekordy. Za prvé svůj osobní, jelikož jde nyní o jeho nejdráže prodaný obraz. A za druhé rekord český. Jde totiž zároveň o celosvětově nejdráže vydražené dílo českého umělce. Konečná cena by se ještě mohla zvýšit, zatím v ní nejsou započítané autorské poplatky, daň z přidané hodnoty nebo clo v případě, že by nový majitel pocházel ze zahraničí.

Jde o nejvyšší částku, jaká kdy na aukci padla za české dílo. V posledních dekádách se dosud nejvýš, v přepočtu na 158 milionů korun, vyšplhal obraz Trůnící Panna Marie s dítětem, připisovaný dílně Mistra vyšebrodského oltáře. Předloni byl vydražen v Dijonu, získalo jej Metropolitní muzeum v New Yorku.

Odborník na trh s uměním a autor soupisu Kupkava díla: Catalogue Raisonné Vladimír Lešek včera redakci Expo58art řekl, že jde o výjimečnou sumu za dílo českého autora: "Abstraktní malba Tryskání II pochází z raných 20. let minulého století. Obrazy nazvané Tryskání, na nichž křížící se diagonály připomínají velkolepou katedrální architekturu, vznikly tři. Jeden vlastní pražská Národní galerie, náleží do její Sbírky umění 19. století a klasické moderny."

V roce 1951 Tryskání II zakoupil pařížský galerista Louis Carré, od něj ho získal galerista Richard Feigen. Později se obraz dostal do nespecifikované sbírky ve Spojených státech, kde zůstal téměř půlstoletí. Obraz se objevil na aukci roku 2004 v Londýně Sotheby’s s vyvolávací cenou 250 až 350 tisíc liber (7,6 až 10 milionů korun), dílo se tehdy neprodalo.

Kupka patřil k průkopníkům abstraktního malířství, podílel se na vzniku nového výtvarného směru orfismu, který přibližuje malířství jiným uměním jako hudbě či poezii. Byl průkopníkem nefigurativní malby založené na působení barvy. V jeho kompozicích námět nehraje téměř žádný význam, rozhodující je skladba barev a linie.

Abstraktní malby Františka Kupky, jenž žil v letech 1871 až 1957, dlouhodobě obsazují první místa českého aukčního žebříčku. V první desítce jsou teď čtyři. Tři příčky v top 10 patří Oskaru Kokoschkovi. Po jednom místě mají Toyen, Mikuláš Medek a Josef Šíma.

Zdroj: Sotheby's, ČTK 

Autor: 
redakce EXPO 58 Art