Melancholie a magie. Genialita Jakuba Schikanedera v šerosvitných malbách a nostalgických scenériích

Jakub Schikaneder, Zimní květ, olej na plátně, 1887. Zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryJakub Schikaneder, Zimní květ, olej na plátně, 1887. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Jakub Schikaneder, Staropražské nokturno, olej na plátně, 1910. Zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryJakub Schikaneder, Staropražské nokturno, olej na plátně, 1910. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Snímek z výstavy děl Jakuba Schikanedera v pražském Mánesu. Zdroj: ČTKSnímek z výstavy děl Jakuba Schikanedera v pražském Mánesu. Zdroj: ČTK

Jakub Schikaneder proslul šerosvitnými malbami a jeho melancholické žánrové výjevy a magie světla prchavých denních okamžiků jsou přitažlivé i pro dnešní sběratele.

Jakub Schikaneder (1855–1924) je jedním z nejvýznamnějších umělců, který  proslul díky svým půvabným šerosvitným malbám. Jeho tvorba se zaměřuje na melancholii a magii denních okamžiků a scenérie plné nostalgické atmosféry v uličkách staré Prahy. V letech 1870–1878 studoval na pražské Akademii, poté pokračoval do Mnichova, kde studoval na mnichovské Akademii u profesora Gabriela Maxe. Hojně cestoval, navštívil například Holandsko, Švýcarsko, Itálii, Francii nebo Anglii.
Jeho tvorba obsáhla několik různých oblastí. Zahrnuje prvky melancholie, poetiku,  motivy víry, ale také krajinné nebo městské motivy.
V dílech s krajinnými motivy kladl důraz na světlo zapadajícího slunce či  měsíčního svitu. Na krajinné motivy se soustředil především mezi lety 1896–1899. Na přelomu tisíciletí poté přechází z krajinných motivů do městských krajin, kde zobrazuje pražské zimní večery malostranských a staropražských zákoutí. V dílech kombinuje reálný základ s fantazií a vzpomínkami. Zimní atmosféru pražských uliček doplňuje pouze osvětlením plynových lamp. Tuto atmosféru Schikaneder dokonale vylíčil na obraze Pražské Nokturno.
 

Velkou inspirací Schikanedera bylo také moře. Poslední roky svého života pobýval na pobřeží severního Německa a na ostrově Helgoland. Na rozměrných plátnech zachycuje pohledy na rozhraní rozbouřeného moře. Nejznámější z jeho děl s touto tématikou, jako díla Večer u mořského břehu nebo Podvečer v zálivu.

Jeho díla bylo možné spatřit v roce 2019, kdy Adolf Loos Apartment and Gallery v Mánesu pořádala částečně prodejní výstavu ze soukromých sbírek k 95. výročí úmrtí autora. Výstava v Mánesu obsahovala jeho obrazy Na zámeckých schodech, Podvečer v zálivu, Soumrak, Staropražské nokturno, Útes na západu slunce či Večer u mořského břehu. V roce 2020 se jeho obraz Zimní květ vydražil za 8,3 milionu Kč.

Autor: 
Viktorie Kosejková - 2.10.2023