Mistr geometrické abstrakce Milan Dobeš a jeho dynamický konstruktivismus v Expo 58 ART

 Pohled do výstavy. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery Pohled do výstavy. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Milan Dobeš, Terč, 1960. Zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryMilan Dobeš, Terč, 1960. Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Milan Dobeš s cenou Trebbia. Zdroj: Milan Dobeš MuseumMilan Dobeš s cenou Trebbia. Zdroj: Milan Dobeš Museum

Milan Dobeš rád prozkoumává nové prostorové iluze a jeho práce zahrnuje i monumentální projekty. Jeho tvorba je začleňována mezi absolutní špičku světového konstruktivismu a kinetismu. Do svých děl začleňuje pohyb jako další rozměr, díky kterému vytváří optické iluze.

Milan Dobeš se narodil 29. července 1929 v Přerově. V padesátých letech začal studovat figurální a krajinářské malířství na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a později přestoupil do ateliéru Bedřicha Hoffstädtera, kde objevil a zkoušel grafické techniky. Grafiku si oblíbil od prvního okamžiku a velkou výhodou se mu zdála možnost rychlejší realizace jeho děl. Rovněž za svou tvorbu získal třikrát po sobě cenu rektora Vysoké školy výtvarných umění, a také se mu povedlo jako prvnímu absolventovi této školy uspořádat první samostatnou výstavu, která se konala v Galérii mladých v Bratislavě.

Pří návštěvě světové výstavy v Bruselu, v roce 1958, Milan Dobeš přehodnotil svoji dosavadní tvorbu. Výstava Expo 58 byla pro něho zcela zlomovým momentem. Přešel tak od venkovské reality s nádechem impresionismu k analýze tvaru, budování struktur a vyvažování díla. Od začátku šedesátých let se zúčastnil mnoha výstav nejen v Československu, ale i v zahraničí (USA, Uruguay, Japonsko, Nizozemsko, Itálie, Německo, Praha, Bratislava).

Dobešovo dílo je tak zastoupeno v mnoha domácích i světových sbírkách.

Obrazy, kinetické objekty, optické reliéfy i grafická tvorba Milana Dobeše je k vidění ve výstavní síni EXPO 58 ART v Letenských sadech od 16. srpna do 17. září, kterou Milan Dobeš sám navštívil koncem 50. let a která byla převezena z Bruselu do Prahy v roce 1959.  Návštěvníci se mohou těšit na díla z let 50. až po díla současná, neboť Milan Dobeš je ve svých neuvěřitelných 94 letech stále aktivní.

Výstava také nabízí unikátní katalog, který představuje jednotlivá díla, která jsou ve výstavní síni vystavena.

 

vstupné:

dospělí                          200 Kč

senioři (od 65 let)         100 Kč

studenti                         100 Kč

děti do 6 let                   zdarma

ZTP                                100 Kč

katalog výstavy             350 Kč

Autor: 
Viktorie Kosejková - 18.8.2023