Mistr zátiší a portrétů Jan Mikulka oživuje české umělecké prostředí svými dokonale realistickými díly

Jan Mikulka, zdroj: Jan MikulkaJan Mikulka, zdroj: Jan Mikulka
Jan Mikulka, Zátiší s motýlem, olej na plátně, 70 x 105 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryJan Mikulka, Zátiší s motýlem, olej na plátně, 70 x 105 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Jan Mikulka, Zátiší ve fialové, olej na plátně, 70 x 105 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryJan Mikulka, Zátiší ve fialové, olej na plátně, 70 x 105 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Jan Mikulka, Zátiší s blumami, olej na plátně, 100 x 150 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryJan Mikulka, Zátiší s blumami, olej na plátně, 100 x 150 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Obrazy výjimečného Jana Mikulky, vítěze mnoha mezinárodních ocenění, vynikají nejen technickou dokonalostí provedení malby olejem na plátno, ale především atmosférou, která v obraze panuje a vyzařuje ji do svého okolí.

Jan Mikulka, narozen roku 1980 v Praze, je český malíř zabývající se malbou zátiší a figurální tvorbou. Vystudoval obor řezbářství a tvarování dřeva na Vyšší odborné škole uměleckoprůmyslové a v roce 2006 absolvoval své vzdělání v ateliéru Klasických malířských technik prof. Zdeňka Berana. Věnuje se portrétní a figurální tvorbě, malbě zátiší, florální malbě, ale také experimentuje s malbou na pomezí abstrakce.

Rád si při malbách zátiší pohrává s realitou a prostorovými iluzemi, zároveň experimentuje s odrazy věcí na skleněné tabuli a usiluje tak o jakousi kompoziční balanci. Mikulka používá výhradně olejové barvy, které díky pomalému schnutí dávají autorovi dostatek času na budování barevných valérů.

Za svou tvorbu obdržel hned několik prestižních cen v mezinárodních soutěžích. Třikrát uspěl v mezinárodní soutěži vyhlašované The Royal Society of Portrait Painters v Londýně, která je nejprestižnější soutěžní přehlídkou současné portrétní tvorby. V roce 2011 získal cenu diváků na BP Portrait Award v National Portrait gallery v Londýně a o dva roky později první cenu za autoportrét (SELF Portrait Prize) rovněž udělovanou The Royal Society of Portrait Painters. Dále se také pyšní oceněními na výstavách Figurativas (2015, 2019) v Museu MEAM v Barceloně.

Mikulka velmi často tvoří díla na zakázku a jako jeden z mála českých malířů přijímá zakázky od vysoce postavených osobností jak z České republiky, tak ze zahraničí. Mezi jeho klienty patří i osobnosti z řad podnikatelů, či právníků.

Letos se Mikulův obraz Zátiší s blumami objevil v březnové aukci pořádané Adolf Loos Apartment and Gallery a nyní se zájemci mohou setkat s Mikulkovou tvorbou na prodejní výstavě současného umění v EXPO 58 Art. Jsou zde vystaveny obrazy Zátiší s motýlem, Zátiší se svícnem, Zátiší se sakurou I a Zátiší ve fialové. Tato prodejní výstava je přístupná do 29.6.2023 každý den od 10.00 do 18.00 kromě pondělí.

Autor: 
Viktorie Kosejková - 23.6.2023