Nejvýznamnější soudobé umělce, kteří uspěli ve světě, právě představuje Adolf Loos Apartment and Gallery v rámci podzimní předaukční výstavy
Představte si, že můžete zajít v Praze na výstavu nabízející velmi kvalitní průřez tvorbou nejsoučasnějších českých umělců. A to v širším kontextu. Ano, i takto lze vnímat aktuální předaukční výstavu Adolf Loos Apartment and Gallery v prostorách proslulé československé architektonické ikonické budovy – vítěze světového Expa 58. Mezi řadou starších českých i světových významných umělců si můžete projít i tuto linku nabízených děl: To nejlepší ze soudobých českých (československých) autorů.
Konceptualismus, Česká groteska, figurální expresionismus, skleněná prizmatická plastika, land art, netradiční techniky a materiály. Letmo připomeňme jména jako Kintera, Kolíbal, Sopko, Rittstein, Jetelová nebo i světově proslulý sklář Pavel Tomečko,
Pavel Tomečko, rodák ze Slovenské Rožňavy, absolvoval vynikající české sklářské učiliště v Železném Brodě. Během 70. letech se zaměřil na studium vztahu skla a architektury na bratislavské vysoké škole výtvarného umění. Po emigraci roku 1982 se úspěšně etabloval v Austrálii, založil vlastní podnik a zabývá se průkopnickými postupy v oboru sklářství. Ještě během pobytu v Bratislavě vymyslel vlastní geometrický styl v prizmatické plastice. Dnes s pomocí podobných plastik rozšiřuje i světelné vlastnosti polodrahokamů, např. opálů. Vystavená asi třiadvaceticentimetrová Tomečkova skleněná plastika je bez názvu.
Zajímavá socha Krištofa Kintery Děj se vůle boží 1 byla vystavena roku 2014 na mezinárodním veletrhu umění Art Basel v bazilejském muzeu Tinguely. Více než půlmetrové dílko, představující rohaté zvíře opírající se o záda jiného zvířete, řvoucí vzhůru k nebesům, kombinuje polyurethan, epoxid a stříbro. Spadá do rannějšího období autorovy tvorby.
Krištof Kintera dnes patří k nejznámějším českým sochařům, jehož tvorba zabírá vcelku široké spektrum. Vedle plastik komornějších rozměrů vytváří také monumentální sochy nebo i pomníky ve veřejném prostoru. Proslul zejména zapojováním různých stavebních nebo elektrotechnických součástek do svých soch. Kinterovy práce mívají nezřídka osobitý provokační charakter, jako Jukebox postavený uprostřed polí u Sedlčan, odkazující k zamyšlení nad naším věkem a prostorem, jaký má člověk pro meditaci.
Stanislav Kolíbal je jedním z nejvýznamnějších českých konceptualistů, byť je mimo jiné i sochařem, malířem, ilustrátorem, scénografem a v neposlední řadě také pedagogem. Na přelomu 60. – 70. let spoluzakládal uměleckou skupinu UB12. Kolíbalova díla, balancující na hraně iluze a skutečnosti, pracují nezřídka s jazyky geometrie a abstrakce. To dokládají i dvě vystavená díla z roku 1990, kombinující plech na dřevě, nesoucí název Geometrická kompozice.
Sopko Jiří, český sochař, se narodil na Ukrajině českým rodičům. Po válce se rodina odstěhovala do Československa. Krátké studium bechyňské keramické školy vystřídala pražská Akademie výtvarných umění. Roku 1987 se stal spolu s Michaelem Rittsteinem členem umělecké skupiny 12/15 Pozdě, ale přece. Bývá řazen do tzv. České grotesky. Zabývá se vedle malby také grafikou a tvoří sochy. Na výstavě je výtvarník zastoupen obrazem s nafukovacím balonkem komíhajícím se za oknem, nesoucím spousty významů. Dílo Balon vzniklo roku 1993.
Michal Rittstein se etabloval svým výrazným a vcelku specifickým výtvarným projevem jako představitel expresivní figurální malby. Asi nejznámějším je jeho příklon k České grotesce, která prostupuje téměř všemi jeho díly. Inspiruje se však nejen ve světě lidí, ale také zvířat. Jeho tvorba je zastoupena v řadě soukromých i významných galerijních sbírek po celém světě: pařížském Centre G. Pompidou, vídeňské Albertině a samozřejmě také v pražské Národní galerii. Dvoudílný akrylový obraz na plátně nazvaný Pápěří (Noc) z roku 1998 pracuje se znepokojivými prvky vystupujícími z uklidňující modři.
Magdalena Jetelová si vydobyla světové renomé zejména řadou rozměrných konceptuálních projektů a prostorových instalací v prestižních galeriích a muzeích po celém světě. Jako příklad uveďme londýnskou galerii Tate Modern nebo newyorské Museum of Modern Art. Jetelová naprosto bravurně zvládá i obrovská měřítka, umí ovládnout prostor a poradí si bez problémů prakticky s jakýmkoliv materiálem. Její díla oscilují mezi land artem, konceptem nebo kombinací objektu s architekturou. Vystavené dílo bez názvu z roku 2014 bylo malováno kouřem na připravené plátno.
Předaukční výstavu Adolf Loos Apartment and Gallery můžete navštívit do 3. prosince 2022 denně od 10 do 18 hodin, v den aukce, 4. prosince 2022 pak pouze od 10 do 13:30 hodin. Adresa je budova Expo 58, Letenské sady 1500/80, Praha 7.
Všechna díla je možno vidět na www.aloos.cz a aukce jejíž součástí je i charitativní aukce se může zúčastnit po registraci v podstatě každý a to osobně, telefonicky či udělením písemného limitu.