Nejstarší viniční sklepy v Praze najdete pod slavnou letenskou restaurací

Budova Expo 58. Zdroj: Jiří BenákBudova Expo 58. Zdroj: Jiří Benák
Terasa budovy Expo 58. Zdroj: Jiří BenákTerasa budovy Expo 58. Zdroj: Jiří Benák
Viniční sklepy budovy Expo 58. Zdroj: Jiří BenákViniční sklepy budovy Expo 58. Zdroj: Jiří Benák

Podzemní prostory pod Letenskými sady v Praze neukrývají jen obecně známý bunkr pod bývalým Stalinovým pomníkem. Jen pár kroků odtud, ukrytý pod slavnou restaurací z Expa 58, se nachází opravdový unikát – renesanční viniční sklepy.

První zmínka o Letním poli (zvaném též Leteň) pochází z roku 1088. Tehdy ji český kníže Vratislav II. daroval vyšehradské kapitule. Za vlády Karla IV. pláň i svahy pod ní pokrývaly vinice.

A o další dvě století později se na území české metropole nacházelo už dva tisíce menších vinic. Právě z této doby pocházejí unikátní viniční sklepy. Patřily ke starému vinnému lisu, který zde roku 1540 založil Jan Kulhánek.

Byť letenské vinice v roce 1860 nahradil park podle návrhu B. Wünschera a J. Braula, sloužila sklepení svému účelu do konce třicátých let 20. století. Dnes, skryté za oprýskanou a posprejovanou kamennou zdí, by je ale hledal jen málokdo. Přitom jde o významnou památku, státem chráněnou od prosince 1964.

Dočkají se rekonstrukce?

Samotný sklep má rozlohu přibližně 400 m2, zaklenutý je původními křížovými klenbami. Na některých částech stropu je ještě patrná omítka. Do přilehlé místnosti se prochází kamenným portálem, do nějž v minulosti necitlivě dozdili ocelový rám. Také podlahy již nejsou původní.

Několik čerstvých sond zde odhaluje přibližně půlmetrový nános ukrytý pod vrstvou betonu. Nad sklepními prostory se nachází volně otevřená terasa, ze které mají návštěvníci Letné úžasný panoramatický výhled na metropoli – od Karlína až po Pražský hrad.

Nový majitel získal sklepení na začátku loňského roku spolu s ikonickou budovou bývalé restaurace československého pavilonu na mezinárodní výstavě Expo 58 v Bruselu.

V říjnu otevřel veřejnosti novou výstavní síň umělecké galerie Adolf Loos Apartment And Gallery. Nakonec i těmto historickým prostorám by slušelo podobné využití. Jak a kdy se ale majitel pustí do nutné opravy pod dohledem pražských památkářů, se snad dozvíme brzy.

Autor: 
Jiří Benák - 28.1.2022