Obraz za 4,5 miliardy. Kdo byl tvůrce ikonické malby Marilyn Monroe Andy Warhol?

Andy Warhol: Shot Sage Blue Marilyn, zdroj: archeology.wikiAndy Warhol: Shot Sage Blue Marilyn, zdroj: archeology.wiki
Předloha pro dílo Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola, zdroj: wikipediePředloha pro dílo Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola, zdroj: wikipedie
Marilyn Monroe, zdroj foto: WikipedieMarilyn Monroe, zdroj foto: Wikipedie

Před týdnem oblétla umělecký svět zpráva, že portrét americké herečky Marilyn Monroe od pop-artového umělce Andyho Warhola byl v aukční síni v New Yorku vydražen za bezmála 4,5 miliardy Kč. Kdo však byl tvůrcem této malby, jehož dílo zlomilo poválečný aukční rekord dražby díla amerického umění?

Mnohé možná překvapí, že tento světoznámý umělec se narodil rusínským přistěhovalcům v americkém Pittsburgu. Dnes tak můžeme jeho díla obdivovat v muzeu na Slovensku, kde bychom díla slavného amerického umělce asi nečekali: v městě Medzilaborce, odkud pocházeli umělcovi rodiče. Také by málokdo tušil, že umělec, který proslul jako celebrita a zakládal si na své slávě, byl věřící křesťan. Warhol, jehož otec byl pracovníkem v uhelných dolech, vystudoval umění na Carnegie Institute of Technology. Začínal podobně jako naši nejslavnější malíři v Pařiži konce století Mucha a Kupka, jako ilustrátor časopisů a reklamní návrhář.

Počátky Warholovy kariéry v oblasti designu se vtiskly i do jeho vrcholných děl, když maloval známé americké zboží jako plechovky polévky Cambell nebo dolarové bankovky. Portrétoval také slavné veřejně známé osobnosti amerického populárního života sériovou metodou sítotisku. V oblasti hudby byl Andy Warhol spojen s rockovou skupinou The Velvet Underground, The Rolling Stones, znal se i s Johnem Lennonem a Bobem Dylanem. Dodnes nevyjasněná zůstává otázka sexuality. Warhol zobrazoval totiž i motivy homosexuality, ostatně jeho obrazy byly zprvu establishmentem odmítány právě protože ji zobrazoval moc otevřeně. Jeho portrét nespoutané hollywoodské herečky Marilyn Monroe, sexuálního symbolu Ameriky 2. poloviny 20. století, však dnes již je neodmyslitelnou součástí uznávaného kánonu dějin umění.

Autor: 
David Bareš - 17.5.2022