Pocta rodině Vincenta van Gogha v Amsterdamu (znali bychom vůbec Vincenta van Gogha bez úsilí jeho rodiny?)

Plakát výstavy „Choosing Vincent. Portait of a Family History“, zdroj: Van Gogh Museum Plakát výstavy „Choosing Vincent. Portait of a Family History“, zdroj: Van Gogh Museum
Jo van Gogh-Bonger (uprostřed) a syn Vincent Willem (vlevo) ve svém obývacím pokoji, obklopeni obrazy Vincenta van Gogha, zdroj: Van Gogh MuseumJo van Gogh-Bonger (uprostřed) a syn Vincent Willem (vlevo) ve svém obývacím pokoji, obklopeni obrazy Vincenta van Gogha, zdroj: Van Gogh Museum

Výstava „Choosing Vincent. Portait of a Family History“ seznamuje návštěvníky s detaily a okamžiky v životě Vincenta van Gogha, Thea, Jo a jejich syna Vincenta Willema, kteří byli klíčoví pro zachování sbírky děl Vincenta van Gogha tak, jak ji známe teď.

Vincent van Gogh byl holandský postimpresionistický malíř. Vytvořil přes 2000 uměleckých děl, která zahrnují krajiny, portréty a autoportréty s výraznými barvami. Vincent trpěl depresemi, což vedlo k jeho sebevraždě, a uznání získal až po své smrti. Jeho bratr Theo byl ten, kdo Vincenta psychicky i finančně podporoval v malování. Byli si velmi blízcí, což dokazuje i nespočet dopisů mezi bratry.

Krátce po smrti Vincenta van Gogha v roce 1890 umírá i Theo. Theova manželka Jo van Gogh-Bonger zůstává sama s jejich synem Vincentem Willem, který je pojmenovaný po svém strýci. Jako mladá vdova se Jo rozhodla pokračovat v plnění Theova snu, jímž bylo propagovat Vincentovo umění. Jo spolu se synem Vincentem Willem po zbytek svých životů uchovávali a zvyšovali povědomí o tvorbě Vincenta Van Gogha. Pořádali výstavy a prodeje jeho děl. Jo také připravila Vincentovy dopisy Theovi k vydání v roce 1914.

Vincent Willem založil Nadaci Vincenta van Gogha v roce 1960 a o pár let později prodal sbírku maleb, kreseb a dopisů Nizozemskému království. Je také jedním ze zakladatelů Van Gogh Muzea a pokračoval tak v plnění snů svých rodičů. Při otevření muzea v roce 1973 tehdejší nizozemská královna Juliana poděkovala celé rodině Van Goghů za dlouholetou péči o malířovu tvorbu.

V muzeu se díky rodině nyní nachází největší sbírka děl Vincenta van Gogha na světě s 200 malbami, 500 kresbami, 30 grafikami a více než 800 dopisy.

Výstava „Choosing Vincent. Portait of a Family History“ je přístupná od 10. února do 10. dubna 2023 v Amsterdamu ve Van Gogh Muzeu. Touto výstavou muzeum slaví 50. narozeniny od svého vzniku a skládá poctu Van Goghově rodině, bez které by muzeum jednoduše neexistovalo.

Autor: 
Viktorie Kosejková - 26.3.2023