Rozhovor s malířem Janem Gemrotem, jedním z nejvýraznějších talentů současné umělecké scény

Jan Gemrot v ateliéru, foto: Ota PalánJan Gemrot v ateliéru, foto: Ota Palán
Výstava Observace v Expo 58 ART, foto: Zdena RůžičkováVýstava Observace v Expo 58 ART, foto: Zdena Růžičková
Výstava Observace v Expo 58 ART, foto: Zdena RůžičkováVýstava Observace v Expo 58 ART, foto: Zdena Růžičková
Výstava Observace v Expo 58 ART, foto: Jan GemrotVýstava Observace v Expo 58 ART, foto: Jan Gemrot
Kniha Jan Gemrot: Observace, foto: Patrik SvobodaKniha Jan Gemrot: Observace, foto: Patrik Svoboda

Jan Gemrot má za sebou rok plný úspěchů, jak hodnotí svoji novou knihu a poslední fenomenální autorskou výstavu? Zeptali jsme se ho

V loňském roce proběhla Vaše velmi úspěšná výstava „Jan Gemrot – Observace“ ve výstavní síni Expo 58 ART v Praze, kterou pořádala galerie Adolf Loos Apartment and Gallery. Jak hodnotíte tuto výstavu a čím byla tak výjimečná?

Tato výstava pro mě byla velmi důležitá jednak svým rozsahem, dále pak proto, že se konala na velmi exponovaném místě, ve velmi krásném prostoru, ale zejména obdobím ve kterém vznikala. Do její koncepce totiž zasáhla válka na Ukrajině a tematicky jí zásadně ovlivnila.
Výstavu zpětně hodnotím jako naprosto klíčovou pro mé další směřování. Výstavou a knihou Observace se zároveň uzavřelo jedno mé dlouhé tvůrčí období. Velmi si vážím také velkého zájmu sběratelů a mimořádně vysoké návštěvnosti. Do budoucna je to určitě velký závazek.

V rámci výstavy došlo také ke křtu Vaší nové knihy (Jan Gemrot – Observace), na které jste spolupracoval s historikem umění PhDr. Karlem Srpem a galerií Adolf Loos Apartment and Gallery. Bylo pro Vás náročné hovořit o své tvorbě, podniknout takříkajíc sondu do Vašich myšlenek a zařadit obrazy do jednotlivých cyklů?

S touto sondou mi velice pomohl právě PhDr. Karel Srp. On celou knihu strukturoval, celou ji vymyslel, jako režisér vymýšlí film. Pro mě nebylo těžké s ním o své tvorbě hovořit. Myslím ale, že bylo velmi těžké celé rozhovory přenést do textu tak, aby tomu mohl čtenář dobře porozumět. Učesat všechny myšlenky. Řazení obrazů do cyklů je pro mě normální způsob práce, takže jsem rád, že toto kniha svým členěním logicky kopíruje. Mám z celkového vyznění knihy velkou radost. Reakce na ní jsou také velice pozitivní. Všem, co s knihou pomohli, moc děkuji.

V poslední době vzniklo také hned několik limitovaných sérií Vašich tisků, konkrétně pigmentových tisků (giclee print). Díky tomu měli i drobní sběratelé - fanoušci možnost získat do sbírky Vaše dílo za cenu podstatně nižší, než je tomu u olejomaleb. Bylo Vaším záměrem uspokojit velkou poptávku po Vašich dílech?

Ano je to tak. V průběhu let po mě řada lidí chtěla nějakou cenově dostupnou drobnost, kterou by si mohl dovolit každý. S tisky jsem dlouho váhal, ale když mi byly představeny technologické možnosti giclee tisku, tak jsem tisk vyzkoušel. To, s jakou přesností tento proces umožňuje reprodukovat mé olejomalby, je úžasné. Tentozážitek se pak už opravdu velmi blíží tomu ze skutečného obrazu. Vytvářím různé speciální limitované signované série a zájem je obrovský, tak myslím, že to lidi baví.

Víme, že se nevnímáte jako hyperrealistický malíř, i když jste tak často označován. Plánujete zařadit do Vaší tvorby nové výrazové prostředky, které jste dříve nevyužíval? A změnila se poslední dobou nějakým způsobem Vaše tvorba/zaměření?

Já se pořád snažím o nějaký nový přístup či výrazový prostředek. Často to ale dopadne jinak, než jsem plánoval. Nedávno jsem chtěl například namalovat extrémně barevně křiklavý obraz, ale nakonec to skončilo takovým hodně monochromatickým, šedým jako beton.
Hlavně usiluji vždy o jiné obsahové sdělení, to je pro mě primární. Obsah pak velmi ovlivňuje i to, jak k dané malbě přistoupím. Každé nové plátno je novým dobrodružstvím.

Na co se můžeme těšit v letošním roce?

V dnešním světě je těžké cokoli plánovat takže jsem s tím přestal a prostě uvidíme co tento rok přinese. Zatím žiju a maluju.

Autor: 
Zdena Růžičková - 28.1.2023