Rozhovor s malířem Janem Mikulkou, držitelem prestižních cen v mezinárodních soutěžích za portrétní tvorbu

Jan Mikulka, Autoportrét, 2012, olej na plátně, zdroj: https://www.janmikulka.comJan Mikulka, Autoportrét, 2012, olej na plátně, zdroj: https://www.janmikulka.com
Jan Mikulka, Kompozice s granátových jablkem 3, 2021, olej na plátně, zdroj: https://www.janmikulka.comJan Mikulka, Kompozice s granátových jablkem 3, 2021, olej na plátně, zdroj: https://www.janmikulka.com
Jan Mikulka, Lilie 3, 2021, olej na plátně, zdroj: https://www.janmikulka.comJan Mikulka, Lilie 3, 2021, olej na plátně, zdroj: https://www.janmikulka.com
Jan Mikulka, Akt v potoce, 2016, olej na plátně, zdroj: https://www.janmikulka.comJan Mikulka, Akt v potoce, 2016, olej na plátně, zdroj: https://www.janmikulka.com
Jan Mikulka, Zátiší s jablky, 2011, olej na plátně, zdroj: https://www.janmikulka.comJan Mikulka, Zátiší s jablky, 2011, olej na plátně, zdroj: https://www.janmikulka.com

Zeptali jsme se současného výrazného českého malíře Jana Mikulky na jeho malířské úspěchy a plány do budoucna. Jeho fanoušci se v roce 2023 mají na co těšit.

V roce 2006 jste absolvoval své vzdělání v ateliéru klasické malby prof. Zdeňka Berana na pražské Akademii výtvarného umění. Od té doby jste zabýval portrétní a figurální tvorbou, malbou zátiší, florální malbou, také jste experimentoval s malbou na pomezí abstrakce. Jakým směrem se aktuálně vyvíjí Vaše tvorba?

V současné době se hlavně věnuji malbě zátiší, kde se snažím akcentovat práci s kompozicí, barvou, strukturou a světlem. V těchto kompozicích vidím také určité abstraktní myšlení. Mám pocit, jako bych sestavoval abstraktní obraz, ale za použití reálných předmětů. K těmto předmětům mám většinou osobní vztah anebo jsou to objekty, na které jsem v minulosti narazil a zaujali mě. Někdy je mi inspirací náš bývalý dům za Prahou, kde bylo mnoho různých objektů a starožitností. V těchto kompozicích také rád experimentuji s odrazem věcí na skleněné tabuli. Snažím se zde najít jakousi rovnováhu nebo kompoziční balanci. Je to pro mě velmi zábavná a svobodná hra. Dále také maluji portréty na zakázku a opět bych si rád namaloval nějaký volný portrét dle mých osobních kritérií. Myslím, že malování portrétů ke mně patří  a často se setkávám se zájmem o tuto tvorbu nebo o vyportrétování. K portrétu mám vztah už od střední školy, kde jsem s oblibou i modeloval z hlíny takzvané "hlavy".

Jaké výrazové prostředky preferujete?

Používám v podstatě výhradně olejové barvy, protože mají nenahraditelnou vlastnost pomalého schnutí a já díky tomu mám dostatek času na budování barevných valérů. Občas využiju na některé pasáže akryl, ale většinou pouze do podmalby. Zajímavý je také určitý princip "kresbomalby", kde jako základ používám kresbu černým pastelem a na ten po zafixování maluji transparentní olejové vrstvy.

V minulosti jste obdržel hned několik prestižních cen v mezinárodních soutěžích. Cenu diváků BP Portrait Award, o dva roky později první cenu za autoportrét (SELF Portrait Prize, 2013) a roku 2016 The Changing Faces Prize, rovněž udělovanou Královskou společností malířů portrétů. Plánujete další projekt, který by aspiroval na podobnou cenu?

Možná by jsem ještě něco v budoucnu zkusil, i když tyto "soutěže" beru již se značnou rezervou. Problém je, že jsou velice selektivní a založené na subjektivních preferencích několika členů poroty. Svoji úlohu ale mohou sehrát v začátku, tedy pokud máte i trochu štěstí, protože jsou velice mediálně sledované. Ještě se mi podařilo získat 2 ceny na španělské soutěži Figurativas v roce 2015 a 2019 - opět za portréty (šlo o portréty figur v podzimní krajině na Petříně). 

Často tvoříte díla na zakázku, můžete alespoň částečně prozradit, kdo jsou Vaši klienti a jaké motivy malujete nejčastěji?

Na zakázku udělám asi 2 až 3 portréty za rok a zbytek věnuji vlastním věcem. Někteří klienti si "musí" na obraz počkat. Je to proto, že obrazy maluji pomalu kvůli časové náročnosti klasické iluzivní malby po jednom a nemám v ateliéru jediný neprodaný obraz, který bych mohl případnému zájemci nabídnout. Mezi mé klienty patří osobnosti z řad podnikatelů, ale často také lékaři a právníci. 

Kolik času Vám zabere tvorba jednoho díla?

Záleží na formátu a náročnosti kompozice, ale dá se říci, že střední formát tak 1,5 až 2 měsíce a velký formát 150 cm x 100 cm tak 3-4 měsíce takzvaně „full time“. Malovat jeden obraz 3-4 měsíce je v současném výtvarném umění extrémní práce a musím říct , že to vyžaduje opravdu trpělivost.

Kde se mohou diváci setkat s Vaší tvorbou v roce 2023?

Právě skončila výstava Mezi fotografií a malbou s významným experimentálním fotografem Pavlem Baňkou v Topičově salonu. Za zmínku stojí výstava v roce 2020 v Muzeu umění v Olomouci s názvem Pokus o maximální přiblížení KE 3171 096. Byla to konfrontace dvou obrazů se zátiším: obrazu od Jana van Kessela - Zátiší s citronem z roku 1655, zapůjčeného z Obrazárny v Kroměříži a mým obrazem, reprezentujícím nový přístup k tématu zátiší. Dále kolektivní výstava v pražském Doxu s názvem Vanitas, kde jsem měl dva květinové motivy.

Letos se objevím v březnové aukci v Expo 58 Art, kterou pořádá Adolf Loos Apartment and Gallery a dále na letní společné výstavě s mými kamarády a kolegy z ateliéru klasické malby prof. Berana opět ve stejné galerii Expo 58 Art. Bude to Vladimír Véla, se kterým jsem přímo dělal zkoušky na Avu k prof. Beranovi v roce 2000 a dále talentovaní kolegové Michal Ožibko a Zdeněk Trs.

Na tuto výstavu se velmi těším.

Autor: 
Zdena Růžičková - 11.1.2023