Schiele, Kokoschka a Klimt z Vídně do Tokia

Autoportrét s čínskými lampiony, Egon Schiele, 1912, zdroj: Leopold MuseumAutoportrét s čínskými lampiony, Egon Schiele,1912, zdroj: Leopold Museum
Krumau on the Vltava, Egon Schiele, 1914, zdroj: Tokyo Metropolitan Art Museum Krumau on the Vltava, Egon Schiele, 1914, zdroj: Tokyo Metropolitan Art Museum

Z Leopold Muzea ve Vídni až do Tokijského metropolitního muzea umění. Díla Egona Schieleho a jeho současníků jsou v Tokiu k vidění od 26. ledna do 9. dubna 2023

Egon Schiele je jedním z nejpozoruhodnějších vídeňských malířů z konce 19. století. Ačkoliv se narodil kousek od Vídně v Tullnu, část života strávil i v Čechách, přesněji v Českém Krumlově, odkud pocházela jeho matka Marie Soukupová (později Marie Schiele). Egon maloval ve svém typickém stylu s vášní pro lidské tělo a jeho malby jsou temné, agresivní a neobvyklé. Jsou však promyšlené, vzrušují emoce a skládají se z fascinující kresby a kompozice. Jeho sláva během jeho života rostla, i když se dožil pouze 28 let.

Výstava v Metropolitním muzeu umění v Tokiu s názvem „Egon Schiele: Young Genius in Vienna 1900“ je složená ze sbírky vídeňského Leopold Museum a představuje téměř padesát obrazů a kreseb Egona Schieleho. Zahrnuje Schieleho autoportéry, obrazy matek s dětmi, akty, ale také obrazy měst.  K vidění je jeho slavný autoportrét z roku 1911 „Self-Seer II“, v Česku spíše známý pod názvem „Smrt a muž“, nebo „Autoportrét s čínskými lampiony“. Zájemci mohou spatřit také obraz z Českého Krumlova „Kraumau on the Vltava“ z roku 1914 nebo obraz „Mother and Child“, který také vznikl v roce 1914.

Kromě děl Egona Schieleho je v muzeu k vidění přes 60 děl jeho současníků také z Leopold Museum, jako jsou Gustav Klimt, přítel a inspirace Egona Schieleho, a jeho dílo „Park of Schönbrunn“ z roku 1916. Objevuje se zde i Oskar Kokoschka a jeho obraz „Herman Schwarzwald II“ nebo Richard Gerstl a jeho autoportrét „Semi-Nude Self-portrait“.

Také stojí za zmínku, že Leopold muzeu byl v roce 2020 předán jako dlouhodobá zápůjčka vrcholný obraz Oskara Kokoschky „Praha – Pohled z křížovnického kláštera“, vydražený na říjnové aukci roku 2019 Adolf Loos Aparment and Gallery v Praze za rekordní cenu 78,5 mil. Kč. Obraz osobně převzal pan Dr.Hans-Petr Wipplinger, ředitel Leopold muzea.

Metropolitní muzeum umění v Tokiu je otevřené denně od 9:30 do 17:30, kromě pondělí. Vstup je za ¥2200, v přepočtu přibližně za 400 Kč.

Autor: 
Viktorie Kosejková - 22.2.2023