Skvostná díla Jana Gemrota zavanou hvězdný prach do jeho dlouho očekávané nové autorské výstavy

Jan Gemrot v ateliéru, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Jan Gemrot, Asteroid, 2024, olej, akryl na plátně ; zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Jan Gemrot, Objekt ve vesmíru, 2023, olej, akryl na plátně ; zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Jan Gemrot, Spánek, 2023, olej, akryl na plátně ; zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Život a smrt. Přerod a proměna. Vesmír, v němž se planeta Země vychýlila ze své oběžné dráhy kolem Slunce a vše se vymyká řádu. Postapokalyptické představy na plátnech umělce Gemrota rozšiřují obzory našeho vnímání a zvou nás k pocítění dosud neprožitého a nemyšleného. Nová nevšední výstava Jana Gemrota Vás ohromí!

Galerii Václava Špály čeká nová výstava virtuózních a šokujících děl nesmírně talentovaného mladého českého umělce Jana Gamrota, která jsou předmětem obrovského zájmu veřejnosti, odborníků i sběratelů. Výstava dostala mystický název Stardust, což v překladu znamená hvězdný prach, pocházející z výbuchů supernov. Tento prach je obsažen v celé sluneční soustavě, včetně každého předmětu i člověka, který kdy existoval nebo existuje. Kus hvězdného prachu tedy nese každý z nás, stejně jako díla, jež Jan Gemrot na výstavě představí, a která nadpozemskou atmosférou přímo dýchají. 

Fascinován proměnou kontextu uměleckých děl a jejich přesahem mimo pozemský a galerijní prostor, umístil Gemrot do svých pláten kusy antických soch, plovoucích ve vesmíru a astronauty nebo jen části jejich výstroje. Význam původních děl, pramenící z antické mytologie, se tak posouvá na zcela novou rovinu myšlení a vnímání. Astronauti jsou kolem ohromných kusů soch často znázorňováni jen jako malinké postavičky, zkoumající, možná jako vědci budoucnosti, úlomky těchto artefaktů. To, co ale skutečně astronauti u soch dělají, nechává Gemrot na představách každého z nás. Podle něj totiž nemůžeme práci umělce nikdy dokonale rozumět. Jeho obrazy vyzařují neskutečnou atmosféru, psychologicky intenzivně působí na člověka, a přesouvají ho tak do jiných sfér nahlížení na skutečnost.

Setkání s těmito díly tedy má být pro vnímatele výzva, která ho má vyvést z klasických představ o umění v galeriích. Gemrot se rozhodl tento záměr ještě podnítit umístěním některých artefaktů výstavy do tmavých prostor suterénu, a divák si je tak může jako průzkumník dobře prohlédnout jen prostřednictvím speciálních brýlí. Zájem zkoumat skrze umění svět a lidi ostatně Gemrotovu tvorbu silně provází. Hlavním tématem výstavy je poté kromě bloudění vesmírem také bloudění ve svém vlastním nitru, a prolínání minulosti s budoucností, i kontrasty produktů vytvořených lidskýma rukama s výkony strojů.

Jan Gemrot (* 25. 11. 1983) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Pro jeho jedinečný talent mu bylo umožněno nastoupit na Akademii do ateliéru Zdeňka Berana již po ukončení třetího ročníku střední Výtvarné školy Václava Hollara. Už během studia svá díla i samostatně vystavoval. Aktuálně je jako jeden z vůdčích osobností české výtvarné scény od roku 2020 exkluzivně zastupován přední pražskou galerií a aukční síní Adolf Loos Apartment and Gallery. Jeho jedinečná díla budou v Galerii Václava Špály dána na odiv veřejnosti od 15. 5. do 23. 6. 2024. 

Autor: 
Klára Pokorná 13. 5. 2024