Tip na výlet: Vydejte se za památníkem Františka Kupky do Opočna či do francouzského města Puteaux

Památník Františka Kupky v Puteaux, Paříž, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryPamátník Františka Kupky v Puteaux, Paříž, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Památník Františka Kupky, zdroj: ČTKPamátník Františka Kupky, zdroj: ČTK
Zleva: velvyslanec ČR ve Francii Radek Drulák, starostka Puteaux Joelle Ceccaldi-Raynaud, starostka Opočna Šárka Škrabalová, autor podstavce akad. sochař Marian Karel, Vladimír Lekeš (dárce bronzové busty Františka Kupky a majitel Adolf Loos Apartment and Gallery), zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryZleva: velvyslanec ČR ve Francii Radek Drulák, starostka Puteaux Joelle Ceccaldi-Raynaud, starostka Opočna Šárka Škrabalová, autor podstavce akad. sochař Marian Karel, Vladimír Lekeš (dárce bronzové busty Františka Kupky a majitel Adolf Loos Apartment and Gallery), zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Darovací deska památníku Františka Kupky v Puteaux, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryDarovací deska památníku Františka Kupky v Puteaux, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Slavnostní odhalení pomníku malíře Františka Kupky proběhlo u muzea Maison de Camille v rue Benoît Malon dne 17. listopadu 2017 v 19 hodin v Puteaux u Paříže při příležitosti připomínky šedesáti let od úmrtí tohoto významného malíře.

V červnu roku 2017 proběhlo již první odhalení pomníku Františka Kupky, jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství, ve městě Opočno. Kupka svým dílem se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové výtvarné tvorby.

Puteaux, dnešní moderní pařížská čtvrť La Defense, která leží na levém břehu Seiny, a kde František Kupka strávil většinu svého života a kde také zemřel, podepsalo s městem Opočno smlouvu o partnerství již v roce 2010.

Slavnostního aktu v Puteaux se vedle dárce unikátní Kupkovy busty pana Vladimíra Lekeše zúčastnily starostky obou měst, paní Joëlle Ceccaldi-Raynaud za město Puteaux a paní Šárka Škrabalová za město Opočno. Stejně tak pozvání přijali i prof. Petr Drulák, velvyslanec České republiky ve Francii a dále například pan Patrick Bongers, vnuk jediného Kupkova galeristy Louise Carré či zakladatel pařížské surrealistické skupiny George Goldfayn, blízký přítel André Bretona a Toyen, který s malířkou jezdil do Normandie a Bretaně a pro Toyen vymýšlel názvy jejích obrazů. Slavnostního odhalení se  rovněž zúčastnily přední osobnosti kulturního a společenského života Paříže.

Bustu pro opočenský pomník i pomník v Puteaux daroval Vladimír Lekeš, majitel společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, a George Waldes (nejstarší syn slavného sběratele, mecenáše umění a továrníka Jindřicha Waldese. Jindřich Waldes byl také nejbližší přítel a jediný podporovatel Františka Kupky. George se zase u Kupky učil v dětství malovat a Kupka ho spolu s paní Kupkovou učil francouzštině).

Busta pro oba památníky je dílem Jana B. K. Vlacha, velmi oceňovaného sochaře, který většinu života strávil ve Francii. Byl žákem u Jeana Bouchera na pařížské akademii. Vytvořil mimo jiné i bustu Edvarda Beneše. Podle sdělení GeorgeWaldese se na soše autorsky trochu podílel i František Kupka. Busta, kterou získal právě Jindřich Waldes od Kupky, byla původně umístěná na čestném místě ve Waldesově obrazárně v Americké ulici v Praze, poté v roce 1939-1940 byla zabavena gestapem spolu s dalším Waldesovým majetkem a následně umístěna v Zemské, později Národní galerii v Praze. Po roce 1996 se vrátila do rukou dědiců.

Autorem fundamentu, který je slavnou Kupkovou bronzovou bustou osazen, jak v Opočnu, tak i v Puteaux, je akademický sochař Marian Karel.

 

Je tedy více než symbolické, že busta Františka Kupky je umístěna právě na místě jeho bydliště v Puteaux a v místě jeho narození, městě Opočnu.

Autor: 
Julie Jakl - 7.5.2023