Tvorba umělce Michala Ožibka propojuje světy figurativního hyperrealismu a expresivní malířské abstrakce

Michal Ožibko s dílem iDeath I., zdroj: Jan HandrejchMichal Ožibko s dílem iDeath I., zdroj: Jan Handrejch
Michal Ožibko, Antická, akryl na plátně, 100 x 50 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryMichal Ožibko, Antická, akryl na plátně, 100 x 50 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Michal Ožibko, Maják – záblesk, akryl na plátně 110 x 110 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryMichal Ožibko, Maják – záblesk, akryl na plátně 110 x 110 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Michal Ožibko, Malá galvanizace, akryl na plátně, 110 x 110 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and GalleryMichal Ožibko, Malá galvanizace, akryl na plátně, 110 x 110 cm, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Michal Ožibko je jedním z mála českých hyperrealistů věnujících se paralelně expresivní malířské abstrakci, jehož tvorba je oceňovaná také v zahraničí.

Michal Ožibko se narodil v roce 1981 v Šumperku, kde později také studoval na Střední průmyslové škole. Umění ho zajímalo již od mlada a svou první olejomalbu vytvořil ve 14 letech. V tomto období také kreslil po zdech graffiti, které později ovlivnilo formáty jeho prací.

V letech 2005-2011 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Klasických malířských technik dnes již zesnulého prof. Zdeňka Berana, který tento ateliér vedl od roku 1990 až do roku 2012. Na starších pracích Michala Ožibka je vidět vliv prof. Berana, například na jeho zátiších z ilegálních smetišť, kde zachycuje bezdomovce spící v kartonech s názvem Ze squatu či Spící.

V Ožibkově tvorbě může pozorovatel vidět také odkazy starých mistrů, jako jsou Diego Velázquez nebo Jan Vermeer. Ožibko vytvořil parafrázi slavného Vermeerova obrazu Dívka s Perlou, který nese název Dívka s…(portrét Frederike Höppner), ovšem místo perlové náušnice, děvče drží v ruce cigaretu.

Jeho tvorba v roce 2010 oslovila návštěvníky londýnské BP Portrait Award, kde Ožibko obdržel cenu diváka za obraz iDeath II., který zachycuje pohled na dnešní svět na ukázce dívky se sklopeným zrakem a sluchátky v uších. Tento obraz je součástí diptychu, kde na druhém obraze iDeath I. dívka nemá sklopený zrak, ale kouká pozorovateli do očí.

Nyní je možné Ožibkovu tvorbu navštívit ve výstavní síni EXPO 58 ART. Zájemci mohou spatřit především autorova abstraktní díla Antická, Maják-záblesk, či například dílo Malá galvanizace. Tato prodejní výstava je přístupná do 29.6.2023 každý den od 10.00 do 18.00 kromě pondělí.

Autor: 
Viktorie Kosejková - 15.6.2023