Výjimečná kytice malíře, který stál u zrodu tuzemského moderního malířství, je k vidění na předaukční výstavě v Expo 58 ART.
Český akademický malíř, Václav Špála, již od dětství dával najevo svoje výtvarné cítění. Výtvarný talent v něm podporoval jeho starší bratr František, který byl profesorem kreslení. Po neúspěšném pokusu o přijetí na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze navštěvoval soukromý krajinářský ateliér Ferdinanda Engelmüllera. Později byl přijat na Akademii výtvarných umění, kde se učil pod dohledem Vlaho Bukovace. Jeho spolužáky se stali budoucí členové Skupiny výtvarných umělců a skupiny Osma. Pro svou ranou tvorbu hledal malíř inspiraci u zahraničních umělců, velkým impulsem pro něj byla výstava děl Edvarda Muncha, pořádaná v Praze roku 1905. O dva roky později pak výstava francouzského impresionismu. Velmi blízký mu byl francouzský malíř Paul Cézanne.
Postupně se Špála dopracoval k osobitému stylu malby, ve kterém pracoval s prvky fauvismu a kubismu. Inspirací pro jeho tvorbu byly studijní pobyty v Paříži a Itálii.
V letech 1909-1911 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a od roku 1918 členem skupiny Tvrdošíjní.
Od roku 1932 bydlela Špálova rodina ve vile ve Střešovicích, kde měl malíř i svůj ateliér. I přesto, že miloval Prahu, často trávil volný čas v rodných východních Čechách v okolí Sázavy a Berounky. Zprvu se malíř věnoval figurální tematice, vytvořil řadu portrétů svých blízkých. Začal hledat nové téma, maluje krajiny, v nichž se odráží jeho smyslový vztah k zobrazované skutečnosti. Věnuje se malbě kytic a zátiší s ovocem. Rovněž si pro své dílo vybudoval charakteristický kolorit, nejčastěji používal různé odstíny modré, červené a zelené barvy.
Zajímavé u tohoto autora je, že umisťoval číslo soupisu svých obrazů do dvou závorek pouze u děl, která považoval kvalitou za výjimečné a tomu i odpovídala požadovaná prodejní cena.
Právě takto malířsky kvalitní dílo jednoho z nejvýznamnějších představitelů české avantgardy, Tulipány růžové a žluté v puntíčkovaném džbánu na karp. dece, pozadí Otava bouř je možno vidět na předaukční výstavě v ikonické budově EXPO 58 ART v Letenských sadech. Výstava potrvá od 21. října – 11. listopadu (10:00 – 18:00) do 12. listopadu (10:00 – 15:30). Vstup pro veřejnost je zcela zdarma.