VÝSTAVA IKONICKÝCH OBRAZŮ KUPKA – MUCHA v EXPO 58 ART

František Kupka, Modrá kompozice, 1925, olej na plátně, soukromá sbírkaFrantišek Kupka, Modrá kompozice, 1925, olej na plátně, soukromá sbírka
Alfons Mucha, Srpen, 1899, běloba a tužka na papíře, soukromá sbírkaAlfons Mucha, Srpen, 1899, běloba a tužka na papíře, soukromá sbírka

Výstava aspiruje na výstavu roku v České republice

Jako volné připomenutí jediné společné výstavy Františka Kupky a Alfonse Muchy, která se konala v roce 1936 v Paříži, pod názvem F. Kupka, A. Mucha, v „Musée des Écoles Étrangéres Contemporaines“ v Jeu de Paume v Tuilerijských zahradách, pořádá Adolf Loos Apartment and Gallery výstavu Kupka – Mucha ve výstavní síni Expo 58 ART v Letenských sadech v Praze.

Galerie touto jedinečnou výstavou oficiálně zahajuje výstavní činnost ve své nové výstavní síni Expo 58 ART. Budova Expo 58 je považována za jednu z nejkrásnějších staveb světové architektury druhé poloviny 20. století, která se stala symbolem mezinárodního úspěchu československého umění a architektury. Objekt zapsaný na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO, který obdržel na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu hlavní cenu (Zlatou hvězdu - Grand Prix) a dalších třináct ocenění, tak bude znovu otevřen veřejnosti.

Unikátní výstava představí více než osmdesát významných děl dvou českých malířů světového významu, Františka Kupky a Alfonse Muchy, kteří byli jedněmi z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění první poloviny 20. století. Většina obrazů je zapůjčena ze soukromých sbírek z tuzemska a zahraničí, některá díla budou mít možnost návštěvníci vidět vůbec poprvé. Několik vystavených obrazů pochází z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel a podporovatel, Jindřich Waldes. Představena budou i díla pocházející z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957). Dále budou vystavena díla původně ze sbírek manželky malíře paní Eugenie Kupkové, blízkého přítele A. P. Galiena, Jiřího Koláře a dalších významných sběratelů. Vystaveny budou společně vůbec poprvé jediné dvě sochy vytvořené Františkem Kupkou - bronzové busty jeho manželky Eugenie.

Hodnota vystavených děl přesáhne částku dvě a půl miliardy korun a jedná se tak o nejdražší výstavu v České republice, kterou pořádá soukromá galerie. Výstavu budou proto doprovázet přísná bezpečnostní opatření. Jedná se o neopakovatelnou možnost spatřit unikátní díla světového významu obou mistrů.

 

Více na aloos.cz