Výstavu ikonických obrazů Kupky a Muchy v EXPO 58 ART na Letné jen za víkend navštívilo více jak 1200 platících diváků

Výstava Kupka - Mucha v Expo 58 Art, foto: Michaela SzkanderováVýstava Kupka - Mucha v Expo 58 Art, foto: Michaela Szkanderová
Výstava Kupka - Mucha v Expo 58 Art, foto: Michaela SzkanderováVýstava Kupka - Mucha v Expo 58 Art, foto: Michaela Szkanderová

Jen za sobotu a neděli navštívilo výstavu obrazů Františka Kupky a Alfonse Muchy pocházejících ze soukromých sbírek více jak 1200 platících diváků, celkem za víkend včetně neplatících klientů pořádající galerie a aukční společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery to bylo dva tisíce návštěvníků. O tuto výstavní událost je mezi veřejností obrovský zájem a výstava tak potvrzuje, že bude aspirovat na výstavu roku 2022 v České republice

Jako volné připomenutí jediné společné výstavy Františka Kupky a Alfonse Muchy, která se konala v roce 1936 v Paříži, pod názvem F. Kupka, A. Mucha, v „Musée des Écoles Étrangéres Contemporaines“ v Jeu de Paume v Tuilerijských zahradách, pořádá renomovaná česká galerie a aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery výstavu Kupka – Mucha ve výstavní síni Expo 58 ART v Letenských sadech v Praze. 

Galerie touto jedinečnou výstavou oficiálně zahájila výstavní činnost ve své nové výstavní síni Expo 58 ART. Budova Expo 58 je považována za jednu z nejkrásnějších staveb světové architektury druhé poloviny 20. století, která se stala symbolem mezinárodního úspěchu československého umění a architektury. Objekt zapsaný na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO, který obdržel na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu hlavní cenu (Zlatou hvězdu – Grand Prix) a dalších třináct ocenění, tak bude znovu otevřen veřejnosti. 

Unikátní výstava představuje více než osmdesát významných děl dvou českých malířů světového významu, Františka Kupky a Alfonse Muchy, kteří byli jedněmi z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění první poloviny 20. století. Většina děl je zapůjčena ze soukromých sbírek z tuzemska a zahraničí a některá díla mají možnost návštěvníci vidět vůbec poprvé. Několik vystavovaných obrazů pochází z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel a podporovatel, Jindřich Waldes. Představena jsou i díla pocházející z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957). Dále jsou vystavena díla z původních sbírek např. ze sbírky manželky malíře paní Eugenie Kupkové, blízkého přítele A. P. Galiena, Jiřího Koláře a dalších významných sběratelů.

Vystaveny společně vůbec poprvé budou jediné dvě sochy vytvořené Františkem Kupkou – bronzové busty jeho manželky Eugenie.  

Hodnota vystavených děl činí více než dvě a půl miliardy korun a jedná se tak o nejdražší výstavu v České republice, kterou pořádá soukromá galerie. Výstavu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. 

Jedná se o mimořádnou možnost spatřit unikátní díla světového významu obou mistrů, která se již nemusí opakovat. 

 
Výstava se koná denně (10:00 – 18:00) včetně víkendů a svátků ve výstavní síni Expo 58 ART (Letenské sady 1500/80, Praha 7) až do 20. března 2022 (včetně).

Vstupenky je možno zakoupit pouze na výstavě. Vstupné: dospělí 220 Kč, studenti a senioři 100 Kč

Více informací na: www.aloos.cz

Autor: 
Julie Jaklová - 6.3.2022