Vzácná návštěva v budově Expo 58: Kinští dal Borgo zavítali na předaukční výstavu Adolf Loos Apartment and Gallery

Zleva: Giovanni Kinsky dal Borgo, Michelle Kinsky dal Borgo a Vladimír Lekeš. Zdroj: Viktorie KosejkováZleva: Giovanni Kinsky dal Borgo, Michelle Kinsky dal Borgo a Vladimír Lekeš. Zdroj: Viktorie Kosejková

Historická aristokratická rodina Kinští, majitelé významných sídel, si prohlédla předaukční výstavu v ikonické budově Expo 58 na Letné.

Ve středu 16. října navštívili významnou předaukční výstavu pořádanou Adolf Loos Apartment and Gallery Kinští dal Borgo. Návštěva proběhla v proslulé budově Expo 58 na Letné, kde Adolf Loos Apartment and Gallery poskytuje moderní galerijní prostor pro prezentaci špičkového českého i světového umění. Kinští, majitelé zámku v Pise, zámku v Chlumci nad Cidlinou a hradu Kost, byli osobními hosty ředitele galerie.

Rodina Kinských patří ke starým aristokratickým rodům Českého království a hrála důležitou roli v historii města Chlumec nad Cidlinou, ale i celého Českého království. Kořeny rodu Kinských sahají do doby vlády Přemysla Otakara I. ve 14. století. Původním sídlem rodiny byla opevněná venkovská tvrz Vchynice u Lovosic, odkud pochází jméno Vchynský. Jméno se později také psalo Chynský a teprve až po třicetileté válce začalo být užíváno současného tvaru Kinský. První, kdo si začal říkat Kinský a byl jmenován hrabětem, byl Vilém, kterého zavraždili společně s Albrechtem z Valdštejna, v únoru roku 1634 v Chebu.

Díky podnikavosti, odvaze, obchodním schopnostem a dobrým službám Koruně české byli členové rodiny Kinských povýšeni ze stavu nižší šlechty a stali se hrabaty a následně dokonce princi. Zaujali místo mezi předními rody a poskytli mnoho státníků, vojáků a diplomatů. Rodový znak se skládá ze tří kančích klů na rudém pozadí (některé zdroje uvádějí vlčí zuby), které jsou symbolem odvahy.

 

Autor: 
Viktorie Kosejková – 25.10. 2024