Z mýdlárny na Žižkově k nejdražším obrazům v České republice: Příběh Toyen

Piková dáma vydražená v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery, zdroj: seznam.czPiková dáma vydražená v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery, zdroj: seznam.cz
Jindřich Štyrský (vlevo) a Toyen (vpravo) zdroj: zpravy.tiscali.czJindřich Štyrský (vlevo) a Toyen (vpravo) zdroj: zpravy.tiscali.cz

Za pseudonymem Toyen se skrývá věhlasná surrealistická malířka a tvůrčí osobnost Marie Čermínová, jejíž tvorba je oceňována jak u nás, tak v zahraničí a její obrazy se dnes prodávají za desítky milionů.

Marie Čermínová se narodila v roce 1902 a žila v dělnické čtvrti na Smíchově. Své rodiny se zřekla v 16 letech, začala bydlet u své starší sestry a pracovala v žižkovské továrně na mýdlo.

Záměrně chodívala oblečená v pánských šatech, jako projev odmítnutí tehdejšího pojetí ženské role. Začala studovat malbu a figurální kresbu na UMPRUM, ovšem studium po třech letech ukončuje. Po ukončení studia se seznamuje se svým celoživotním přítelem Jindřichem Štyrským. Se Štyrským se v roce 1923 jako jediná žena připojuje k Uměleckému svazu Devětsil, jehož členy byli také Jaroslav Seifert nebo Vladislav Vančura.

Spekuluje se, že to byl právě Jaroslav Seifert, který v roce 1923 Čermínové vymyslel pseudonym Toyen. Pseudonym se Čermínové natolik zalíbil, že si ho nechala zapsat také do dokladů. Později Toyen a Jindřich Štyrský odchází do Paříže, kde se Toyen seznamuje s dalšími představiteli surrealismu, například s André Bretonem nebo Salvadorem Dalím.

Po svém návratu se Toyen přidává ke Skupině surrealista a úzce spolupracuje s Bretonem.

Během druhé světové války byla česká avantgarda rozprášena a v roce 1942 umírá její dobrý přítel, Jindřich Štyrský.

Toyen se stáhla do ústranní, téměř nevychází ze své garsonky na Žižkově a tvoří v utajení, neboť surrealismus byl nacisty označován za zvrhlé umění. V této době také ve vlastní koupelně ukrývala Jindřicha Heislera, který byl židovského původu a musel by jinak nastoupit do transportu. Společně pak v roce 1947 emigrovali do Paříže. Zde Toyen zůstala a tvořila až do své smrti.

Vystavovala se surrealisty a stala se jednou z nejuznávanějších autorit tohoto hnutí.  Zájem o tvorbu Toyen neustále roste a obrazy tak na aukcích trhají rekordy. Například v roce 2020 se v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery vydražil obraz Piková dáma za 78,7 milionu korun a stal se tak nejdražším obrazem vydraženým v České republice. Obraz zakoupila do svých sbírek katarská královská rodina, díky nadstandardním vztahům s majitelem aukční síně Vladimírem Lekešem.

Další rekord byl zaznamenán na aukci v roce 2020 ve stejné aukční síni, kdy byl obraz Mirage vydražen za 31,2 milionů korun a je tak nejdražším obrazem z poválečného umění Toyen prodaného na aukci.

Autor: 
Viktorie Kosejková - 29.4.2023