Světově uznávaný umělec a jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství František Kupka by dne 23. září oslavil 150 let od svého narození. Svým silným nezaměnitelným dílem se Kupka nesmazatelně zapsal do dějin české i světové výtvarné tvorby.
Do dějin světového malířství zasáhl František Kupka rozhodujícím způsobem v letech 1910–13, kdy vytvořil své první čistě abstraktní obrazy a souběžně s Wassily Kandinskym a Robertem Delaunaym uskutečnil historický průlom od zobrazující malby k abstrakci. Jeho vřelý vztah k hudbě se podílel na vzniku a realizaci dalšího nového výtvarného směru – orfismu, tedy směru, přibližujícímu malířství jiným uměním. Obrazy Františka Kupky, rodáka z Opočna, dnes na mezinárodních aukcích trhají cenové rekordy.
Kupkův olej Tryskání II, z let 1922 až 1923, se v březnu v Londýně postaral o nový historický aukční rekord. Toto plátno se stalo nejdražším vydraženým dílem českého umělce vůbec. Nový majitel za něj zaplatil přes 230 milionů korun. Jeho tvorba se těší velké popularitě a zároveň je mezi sběrateli extrémně žádaná.
Vášnivý sběratel umění a Kupkův podporovatel Jindřich Waldes
Františka Kupku pojilo s úspěšným továrníkem Jindřichem Waldesem dlouholeté přátelství. Jindřich Waldes založil světové impérium s galanterií a slavnou značku Koh-i-noor, jehož výrobky jsou známé po celém světě i dnes. Waldes byl od počátku Kupkovým velkorysým podporovatelem, propagátorem jeho umění a pomohl Kupkovi přežít v nejhorších dobách. První sérii kreseb koupil Waldes od Františka Kupky v březnu 1919, kdy se seznámili v Paříži, postupně od malíře získal na 24 olejů, přes 260 akvarelů a kreseb. Jejich setkání postupně přerostlo v srdečné přátelství, které vydrželo až do počátku války. Waldes strávil za druhé světové války dva roky v koncentračním táboře, ačkoliv jeho rodina vykoupila jeho svobodu za jeden milion amerických dolarů, podnikatel zemřel roku 1941 v Havaně při dlouhé cestě lodí do USA. Jindřich Waldes by letos oslavil 145 let od svého narození a 80 let od svého úmrtí.