Zázrak v Miláně aneb jak přežila Leonardova Poslední večeře bombardování

Leonardo da Vinci, Poslední večeře, zdroj: Museo del Cenacolo VincianoLeonardo da Vinci, Poslední večeře, zdroj: Museo del Cenacolo Vinciano
Poslední večeře zakrytá taškami s pískem a podepřená kovovým lešením, zdroj: Museo del Cenacolo VincianoPoslední večeře zakrytá taškami s pískem a podepřená kovovým lešením, zdroj: Museo del Cenacolo Vinciano
Stěna s ochrannou vrstvou po bombových útocích a pracovníci čistící prostor od trosek, zdroj: Museo del Cenacolo VincianoStěna s ochrannou vrstvou po bombových útocích a pracovníci čistící prostor od trosek, zdroj: Museo del Cenacolo Vinciano

Poslední večeře od Leonarda Da Vinci je jedním z nejslavnějších uměleckých děl na světě. Ovšem během druhé světové války bylo toto mistrovské dílo málem ztraceno při leteckém útoku.

Nástěnná malba Poslední večeře od jednoho z nejznámějších malířů Leonarda da Vinci, namalovaná mezi lety 1494 až 1498, představuje poslední večeři Ježíše s dvanácti apoštoly v momentu, kdy Ježíš prohlásil, že ho jeden z apoštolů zradí.

Tato malba přežívala nepoškozená téměř pět století v Miláně v refektáři kláštera hned vedle kostela Santa Maria delle Grazie. Bombový útok na Miláno za druhé světové války v roce 1943 poškodil mnoho tamních památek, mezi které patřila nejen katedrála Duomo či kostel Santa Maria del Carmine, ale také již zmíněný klášter s kostelem Santa Maria delle Grazie, kde se po bombardování zhroutila celá střecha a většina zdí.

Všichni předpokládali, že Poslední večeře je navždy zničená. Když však dělníci pár měsíců po bombardování trosky odstranili, zjistili, že nástěnná malba je téměř nedotčená. Leonardovo dílo totiž bylo chráněno lešením a pytli s pískem, které tam umístila skupina architektů společně s městskou správou jako součást plánu na ochranu milánských památek v roce 1940. Dle článků z tehdejší doby stačilo, aby se střecha zhroutila blíže ke zdi s malbou a umělecké dílo by bylo navždy pryč.

Za druhé světové války to ovšem nebylo poprvé, kdy Poslední večeři hrozilo zničení. Během Napoleonských válek francouzští vojáci používali tvář Ježíše na tomto díle jako terč k nácviku střelby.

Po zásazích zubu času a již zmíněných snahách o zničení se naštěstí podařilo malbu restaurovat a díky pečlivé práci týmu restaurátorů, vědců a historiků umění se pomocí chemických látek znovu vytvořila původní paleta barev s jakou pracoval Leonardo da Vinci.

Dnes je možné toto dílo s bohatou historií spatřit v muzeu Cenacolo Vinciano za 15 € a vstupenky se musí rezervovat alespoň dva měsíce dopředu.

Autor: 
Viktorie Kosejková - 1.4.2023