






![Svatý Jan na ostrově Patmu, Hieronymus Bosch (ca. 1450–1516), Svatý Jan Evangelista na ostrově Patmu, asi 1495-1500 Na zadní straně: Na rubu: Výjevy z umučení Krista Olej na dubové desce; 63 × 43,3 cm Signováno vpravo dole: Jheronimus [bosch]. Berlin, Staatliche Museen zu Berlin, Gemäldegalerie, © Berlin, bpk / Gemäldegalerie, SMB / Volker-H. Schneider Svatý Jan na ostrově Patmu, Hieronymus Bosch (ca. 1450–1516), Svatý Jan Evangelista na ostrově Patmu, asi 1495-1500 Na zadní straně: Na rubu: Výjevy z umučení Krista Olej na dubové desce; 63 × 43,3 cm Signováno vpravo dole: Jheronimus [bosch]. Berlin, Staatliche Museen zu Berlin, Gemäldegalerie, © Berlin, bpk / Gemäldegalerie, SMB / Volker-H. Schneider](https://expo58art.cz/sites/default/files/styles/350x233/public/galerie/2022/07/8a.jpg?itok=WAsyWgqD)
![Svatý Jan na ostrově Patmu, Hieronymus Bosch (ca. 1450–1516), Svatý Jan Evangelista na ostrově Patmu, asi 1495-1500 Na zadní straně: Na rubu: Výjevy z umučení Krista Olej na dubové desce; 63 × 43,3 cm Signováno vpravo dole: Jheronimus [bosch]. Berlin, Staatliche Museen zu Berlin, Gemäldegalerie, © Berlin, bpk / Gemäldegalerie, SMB / Volker-H. Schneider Svatý Jan na ostrově Patmu, Hieronymus Bosch (ca. 1450–1516), Svatý Jan Evangelista na ostrově Patmu, asi 1495-1500 Na zadní straně: Na rubu: Výjevy z umučení Krista Olej na dubové desce; 63 × 43,3 cm Signováno vpravo dole: Jheronimus [bosch]. Berlin, Staatliche Museen zu Berlin, Gemäldegalerie, © Berlin, bpk / Gemäldegalerie, SMB / Volker-H. Schneider](https://expo58art.cz/sites/default/files/styles/350x233/public/galerie/2022/07/8b.jpg?itok=PxJY0t4P)




![Zahrada pozemských rozkoší Bruselská manufaktura podle Hieronyma Bosche, Bruselská manufaktura podle Hieronyma Bosche (asi 1450-1516) Zahrada pozemských rozkoší, asi 1550-1560 Tapiserie ze zlata, stříbra, hedvábí a vlny; 292 × 492 cm Tkaná značka města Bruselu, vpravo dole na okraji: B [červený štít] B Madrid, Palacio Real, Patrimonio Nacional, Collectiones Reales © Madrid, Patrimonio Nacional, Palacio Real Zahrada pozemských rozkoší Bruselská manufaktura podle Hieronyma Bosche, Bruselská manufaktura podle Hieronyma Bosche (asi 1450-1516) Zahrada pozemských rozkoší, asi 1550-1560 Tapiserie ze zlata, stříbra, hedvábí a vlny; 292 × 492 cm Tkaná značka města Bruselu, vpravo dole na okraji: B [červený štít] B Madrid, Palacio Real, Patrimonio Nacional, Collectiones Reales © Madrid, Patrimonio Nacional, Palacio Real](https://expo58art.cz/sites/default/files/styles/350x233/public/galerie/2022/07/14.jpg?itok=BIz7tksj)


Divoký svět bohaté fantazie pozdně středověkého malíře Hieronyma Bosche se těší velkému zájmu odborné i laické veřejnosti. Malíř bývá někdy označován za „praotce všech surrealistů“, byť samozřejmě s nadsázkou
Budapešťskou výstavu doprovází řada superlativů: Patří k nejvýznamnějším a největším Boschovským výstavám za posledních padesát let. Mezi devadesáti vystavenými obrazy se nachází téměř polovina Boschova díla. Vedle originálů se zde nacházejí i díla jeho předchůdců a následovníků, užívajících podobné symboly a fantazijní představy jako sám malíř. Chloubou výstavy jsou zápůjčky z přibližně padesáti významných institucí i soukromých sbírek. Výstavu je možné navštívit v budapešťském Muzeu výtvarných umění (Szépmüvészeti Múzeum) do 17. července 2022.
Mezi vystavenými díly nechybějí Poslední soud (Bruggy, Groeningemuseum), proslulá Loď bláznů (Paříž, Musée du Louvre), Klanění tří králů (New York, Metropolitní muzeum umění), Svatý Jan Evangelista na ostrově Patmos (Berlín, Gemäldegalerie) nebo Ecce Homo (Frankfurt, Städel Museum). Projekt se zároveň snaží představit vynikající díla Hieronyma Bosche v kontextu jeho uměleckých zdrojů: literárních a teologických děl, franko-vlámských a utrechtských miniatur, grafik a užitých uměleckých předmětů.
Výstava je rozdělena do několika částí. V té úvodní je představen čas změn na prahu pozdního středověku a přecházení do raného novověku, tedy doba, v jejímž rámci Hieronymus Bosch (asi 1450 až 1516) tvořil a kdy ještě lidé věřili v démony i anděly. Nechybí ani podoba mistrova rodného města 's-Hertogenbosch, kde strávil většinu svého života, a okolí.
Druhá část, nazvaná Loď bláznů, evokuje Boschovy představy vlastní společnosti, jak pozoroval a zachycoval lidské slabosti i hříchy. Spatříme zde především tyto obrazy: Loď bláznů (Paříž, Musée du Louvre), Vytahování kamene šílenství z hlavy (Madrid, Museo Nacional del Prado) a nejranější verzi Kejklíře spojovanou s Boschovou dílnou (Saint Germain-en-Laye, Musée Municipal Ducastel-Vera).
Třetí část, nazvaná Konec časů, se zabývá asi nejpoutavějším tématem Boschova umění: Mrazivými vizemi posmrtného života a Posledního soudu. Vedle známých obrazů jako Vize posmrtného života (Benátky, Galleria dell' Accademia) nebo již zmíněný triptych Poslední soud (Bruggy, Groeningemuseum) výstavu obohacují i nedávno objevené kresby Pekelné krajiny (soukromá sbírka) a Stvoření pekelné lodi (Akademie výtvarných umění ve Vídni).
Čtvrtá část, Životy svatých, shrnuje jakýsi návod, který věřícím nabízí spiritualita pozdního středověku. Životy svatých jsou příkladem, jak bojovat s démony. Není pochyb o tom, že Bosch byl dobře obeznámen s legendami a tradičními zobrazeními svatých, jeho kompozice jsou však doplněny neobvyklými, a dokonce až zlověstnými detaily.
Pátá část, Napodobování Krista, se točí okolo dvou ústředních témat: Tajemství Kristova pozemského vtělení a umučení. Vedle sebe jsou zde vystavena dvě mistrova stylově příbuzná raná díla Klanění tří králů (New York, Metropolitní muzeum umění) a Ecce Homo (Frankfurt, Städel Museum).
Závěrečná část dokumentuje Boschův umělecký odkaz. Díky až enormní poptávce se poměrně brzy objevila celá řada epigonů a padělatelů, kteří během celého 16. století usilovně vyráběli pro nadšené sběratele umělecká díla v Boschově stylu. Od drobné grafiky až po obrovské nástěnné koberce. Současní badatelé jsou schopni tuto tvorbu z velké části rozpoznat a identifikovat. Situaci ovšem komplikují zakázky, které přijímal sám Hieronymus Bosch, ale z větší části je nechal realizovat svými bratry a synovci. Takto lze vysvětlit kvalitativní rozdíly mezi mistrovými obrazy. I zde výstava umožňuje vzájemné srovnávání souboru těchto děl.
Přehlídku doprovází bohatě ilustrovaný katalog v angličtině a maďarštině (samostatné svazky).
Výstava, která byla zahájena 9. dubna 2022, potrvá do 17. července 2022.
Kurátorkou výstavy je Bernadett Tóth spolu s kurátorkami Georginou Csető a Annou Köves, historiky umění Muzea výtvarných umění v Budapešti.