V Goethe-Institutu začíná poslední měsíc výstavy Fotoalbum rodiny Kafkových. K vidění jsou nepublikované fotografie o rodině světoznámého spisovatele

 Pohled na výstavu. Zdroj: Goethe-Institut Prag Pohled na výstavu. Zdroj: Goethe-Institut Prag
Pohled do výstavy. Zdroj: Šárka Jančíková, Český rozhlasPohled do výstavy. Zdroj: Šárka Jančíková, Český rozhlas
Hrob Franze Kafky. Zdroj: Portál literárních muzeí Hrob Franze Kafky. Zdroj: Portál literárních muzeí

Poznejte život Franze Kafky jinak: Výstava, která končí 20. září, nabízí unikátní pohled na autorovu rodinu.

U příležitosti 100. výročí úmrtí slavného spisovatele Franze Kafky připravil Goethe-Institut výstavu, která návštěvníkům odhaluje přibližně 130 fotografií z rodinného alba Kafkových. Výstava nazvaná Fotoalbum rodiny Kafkových je otevřena od 6. června, a potrvá již jen měsíc, do 20. září. Vstup na výstavu je zdarma.

Expozice představuje mnoho dosud nepublikovaných fotografií, které přibližují nejen samotného Franze Kafku, ale i jeho blízké. Fotografie ukazují rodinné vztahy, židovskou emancipaci a společenský vzestup rodiny. Výstava zároveň konfrontuje tyto vizuální dokumenty s citáty Kafky a jeho příbuzných, čímž odhaluje, že soudržnost rodiny byla mnohem silnější, než by se z některých Kafkových výroků mohlo zdát.

Kurátorem výstavy je Hans-Gerd Koch, literární vědec a spolueditor Kritické edice Kafka. Pod jeho vedením výstava zpochybňuje řadu mýtů o Kafkově rodině. Jedním z nejčastějších mýtů je chladný vztah Franze k jeho otci, který je zde prezentován v novém světle. Fotografie z rodinných lázeňských a prázdninových pobytů podle ní dokazují hlubokou soudržnost rodiny, která Franze podporovala zejména během jeho boje s tuberkulózou.

Díky pohlednicím, poznámkám a dalším dokumentům z cest do Paříže, Madridu, Vídně a Ameriky výstava ukazuje, že Kafkovi nebyli maloměšťáckou rodinou, jak se často tvrdí, ale naopak velmi zcestovalou a kulturně bohatou. Zájemci mohou také navštívit hrob rodiny Kafkových, který se nachází na židovském hřbitově v Praze na Olšanech. Náhrobek je dílem architekta Leopolda Ehrmanna.

Autor: 
Viktorie Kosejková - 20.8.2024