Umělecký výzkumný institut LMI International se brání kritice, která se na něj snesla po oznámení, že obraz zakoupený za 50 dolarů v Minnesotě je dlouho ztraceným dílem Vincenta van Gogha.
LMI International, umělecká výzkumná firma se sídlem v New Yorku, investovala 30 000 dolarů do technologické analýzy obrazu Elimar, který byl zakoupen na garážovém výprodeji. Výzkum určil, že pochází z roku 1889 a jeho hodnota dosahuje přibližně 15 milionů dolarů. Odborníci na dílo Vincenta van Gogha však závěry LMI zpochybnili. Podle nich se nejedná o autentické dílo nizozemského malíře, ale o práci dánského umělce Henninga Elimara, který zemřel v roce 1989.
Jméno Elimar, nacházející se v pravém dolním rohu obrazu, považují odborníci z Van Goghova muzea v Amsterdamu za podpis autora, nikoliv za název díla, jak tvrdí LMI. Firma na kritiku reagovala tím, že se rozhodla analyzovat jedno z mála dochovaných děl Henninga Elimara – obraz Bridge and Stream.
LMI během jediného dne vystopovala tento obraz v severním Dánsku, převezla jej do New Yorku a podrobila detailnímu zkoumání. Ve své nové zprávě uvádí, že Bridge and Stream se s Elimarem v mnoha ohledech neshoduje. Srovnávací analýza ukázala, že se liší technikou, stylem i kompozicí. Infračervené snímky odhalily rozdíly v tahu štětce a použití malířské špachtle.
Podpis Henninga Elimara na Bridge and Stream se také odlišuje – je psán tiskacím písmem v levém dolním rohu a byl vytvořen technikou „mokré na suché“. Naproti tomu nápis Elimar na sporném obraze vznikl metodou „mokré na mokré“, což podle LMI naznačuje, že se nejedná o Elimarovo dílo.
Dalším argumentem LMI je možné literární pozadí obrazu. Ve své původní zprávě z ledna firma uvedla, že Vincent van Gogh byl vášnivým čtenářem a mezi jeho oblíbené autory patřil Hans Christian Andersen. Postava jménem Elimar se objevuje v Andersenově románu Dvě baronesy z roku 1848, který byl přeložen do nizozemštiny už v roce 1849. LMI se proto domnívá, že název obrazu může odkazovat právě na tuto literární inspiraci.
Odborníci z Van Goghova muzea však nadále trvají na tom, že Elimar není autentickým dílem slavného malíře. Označují závěry LMI za spekulativní a nepodložené. Spor o autorství tak pokračuje a obraz Elimar zůstává předmětem vášnivých debat.