Pražské planetárium se po rekonstrukci znovu otevřelo. Člověk se v něm ocitne uprostřed vesmíru, sopky nebo Sixtinské kaple

Planetárium Praha, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, E15
Planetárium Praha a jeho ikonická budova, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, Památkový Katalog
Planetárium Praha nabídne pestrý program, zdroj: Adolf Loos Apartment nad Gallery, Aktivní dítě
Planetárium Praha se stalo oblíbeným místem, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery, Prague City Tourism

Po třech týdnech od otevření je Planetárium Praha zatím stále vyprodané. Unikátní video kopule o rozměru 22 metrů je pokrytá 45 miliony LED diod. Jedná se o vůbec největší a nejmodernější video kopuli na světě, která se stává nejen neomezeným vstupem do vesmíru, ale také prostorem, ve kterém se setkává vzdělávání, věda, umění a technologie současnosti. Lidským smyslům nabízí zcela realistický iluzivní zážitek.

Nové Planetárium Praha se veřejnosti představilo poprvé 14. června formou speciálního dvouminutového zážitkového bloku se simulací noční oblohy. V rámci Pražské muzejní noci zůstalo v tento slavnostní den otevřené i v pozdních večerních hodinách. Od samotného otevření uplynuly nyní už více než tři týdny, vstupenky ale stále nejsou téměř k sehnání. Velkolepý program a výjimečné technologie překonávají nejen evropské, ale i světové konkurenty. Díky instalaci LED kopule s technologií Cosm CX System je tento objekt zařazen mezi světové lídry v oblasti imerzního vzdělávání a kultury. Není tak divu, že je tuzemská i zahraniční veřejnost Planetáriem Praha naprosto uchvácena.

Přestože se hlavní perlou celého programu stávají bezpochyby špičkové 3D filmy o vesmíru, působící, jako by se člověk skutečně vznášel uprostřed nekonečna, nabídne planetárium ještě další pestré možnosti. Vlastní pořad o noční obloze vystřídá například premiéra světově prvního loutkového celo-oblohového filmu Hurvínkova vesmírná odysea. Představen bude i nový film o evoluci Zvídavá Eva: příběhy planety Země nebo pokračování filmu o vynalézavém křečkovi 3-2-1 Start! Plánované jsou do budoucna dokonce živé koncerty, divadelní představení, multimediální performance a interdisciplinární umělecké projekty. Cílem je přeformulovat pohled veřejnosti na fenomén planetária jako na jedinečný prostor, kde se stýká umění s vědeckým poznáním a inovacemi.

Planetárium Praha bylo v rozmezí let 2023 – 2025 podrobeno radikální technické a stavební rekonstrukci, při níž došlo k výměně starého projekčního systému na nový špičkový technologický skvost. Rekonstrukcí prošel i celý sál, včetně jeviště a hlediště, rozvodů nebo vzduchotechniky. Myšleno bylo přitom i na udržitelnost. Teplo, vygenerované z projektorů, bude dále uchováváno například v hlubinných vrtech a v zimně bude možno jej znovu využít.

Jedná se o původní budovu moderního klasicismu 2. poloviny 20. století s ojedinělou památkovou a konstrukční hodnotou, zachycující také technický vývoj daného oboru. V roce 1953 ji navrhl slavný český architekt a malíř, Jaroslav Fragner, jako centrální stavbu ve formě kruhového chrámu. Zlatým hřebem planetária je jeho Astrosál, nad kterým se člení jedna z nejkolosálnějších kupolí na světě o průměru 22 metrů. Typologicky hovoříme o největší architektonické raritě svého druhu v Čechách. Po výstavbě bylo součástí planetária také objemné Foucaultovo kyvadlo a telurium. Záhon před budovou se pyšnil slunečními hodinami od Pavla Příhody.

Ředitel planetária plánuje do budoucna i další projekty, ve kterých se chce snažit o popularizaci vědy. Další novinky Planetária Praha budou veřejnosti prozrazeny již na podzim.

Autor: 
Klára Pokorná - 7. 7. 2025